Migracja strony WordPress na inny serwer

Migracja strony WordPress na inny serwer

Migracja stron internetowych nigdy nie należała do przyjemnych. Przenoszenie bazy danych, przenoszenie plików strony, transfer lub delegacja domeny internetowej, w końcu konfiguracja hostingu i edycja plików witryny internetowej. Brzmi poważnie? Dlatego w IQHOST.EU przenosimy strony internetowe za darmo, oferując przy tym tani i wydajny hosting internetowy na naszych serwerach zlokalizowanych w Polsce. Co zrobić, jeśli przeniesienie strony WordPress to wyzwanie, któremu chcesz stawić czoła sam? W tym krótkim poradniku przybliżymy Ci proces przenoszenia strony WordPress.

Istnieje kilka sposobów na przeniesienie strony WordPress na nasz hosting. Możesz skorzystać z poniższej instrukcji, przenosząc poszczególne elementy witryny, tj. bazę danych i pliki. Jeśli natomiast Twój dostawca hostingu korzysta z DirectAdmin, istnieje drugi sposób, który może przyśpieszyć całą procedurę. Opisaliśmy go w osobnym poradniku:

 • Jak przenieść stronę internetową między panelami DirectAdmin?

Szukasz taniego i wydajnego hostingu dla witryny WordPress? Poznaj ofertę IQHOST.EU, zarejestruj hosting i pozwól, że przeniesiemy Twoją witrynę internetową za darmo. Darmowa migracja danych.

Eksport danych z hostingu

Strona internetowa WordPress składa się z dwóch elementów, bazy danych SQL oraz plików na serwerze FTP. Należy też pamiętać o domenie i certyfikacje SSL.

Bazę danych SQL możesz wyeksportować z serwera, korzystając z narzędzia phpMyAdmin dostępnego w panelu administratora. Większość dostawców usługi korzysta z panelu DirectAdmin, dlatego możesz skorzystać z naszej instrukcji, aby przeczytać, jak eksportować bazę danych krok po kroku. W innym przypadku zapytaj swojego dostawcę usług hostingowych.

 • Eksport bazy danych MySQL z DirectAdmin za pomocą phpMyAdmin

Pliki strony internetowej znajdziesz na serwerze FTP. Dostaniesz się do niego za pomocą WebFTP lub oprogramowania na komputerze, np. FileZilla. Większość, jeśli nie wszyscy, dostawcy usług hostingowych, oferują dziś panel zarządzania usługami, wraz z dostępem do WebFTP – klienta FTP w przeglądarce. Jeśli Twój dostawca usług hostingowych korzysta z DIrectAdmin, to masz szczęście, bo także możesz użyć naszej instrukcji, aby wyeksportować dane.

 • Eksport plików strony internetowej z serwera FTP za pomocą WebFTP

Aby przyśpieszyć procedurę, spakuj katalog WordPress do archiwum .zip.

Import danych na hosting

Dysponując plikiem bazy danych oraz plikami strony internetowej, możesz wykonać import danych. Import jest odwrotnością eksportu danych, dlatego praktycznie korzystając z tych samych narzędzi, powinieneś umieścić pliki i dane na serwerze.

Bazę danych SQL możesz zaimportować za pomocą narzędzia phpMyAdmin. Wpierw utwórz nową bazę danych, zaloguj się do niej, importuj dane.

 • Jak utworzyć nową bazę danych SQL w DirectAdmin?
 • Jak importować bazę danych w phpMyAdmin?

Pliki strony internetowej umieść na serwerze FTP. Skorzystaj w tym celu z WebFTP, aby przenieść pliki na serwer lub użyj programu FTP, np. FileZilla.

 • Jak przesłać pliki na serwer za pomocą WebFTP?
 • Jak przesłać pliki na serwer za pomocą FileZilla?

Pamiętaj, że przeniesione archiwum .zip z plikami strony, należy rozpakować na serwerze FTP.

 • Jak spakować i rozpakować archiwum .zip za pomocą WebFTP?

Na tym etapie Twoja strona internetowa znajduje się już na szybkim hostingu w IQHOST.EU, teraz koniecznie będzie jej skonfigurowanie i podpięcie domeny.

Konfiguracja wp-config.php

Przenoszenie strony internetowej WordPress i przypisanej do niej bazy danych, wiąże się z koniecznością zaktualizowania pliku konfiguracyjnego wp-config.php. W nim zapisane są informacje o bazie danych WordPress. Ponieważ bazy danych są tworzone na poszczególnych hostingach i otrzymują unikalne nazwy, należy tę nazwę, a także hasło do bazy danych, wprowadzić na nowo w ustawieniach CMS.

Plik konfiguracyjny WordPress, wp-config.php, zawiera 3 kluczowe informacje o bazie danych:

 • nazwa bazy danych używana przez WordPress,
 • nazwa użytkownika bazy danych,
 • hasło do bazy danych SQL.

Przenoszenie bazy danych WordPress polega na przeniesieniu jej zawartości między usługami hostingowymi. Sama baza danych została wcześniej utworzona na hostingu, z którego wykonujesz migrację, a teraz zostanie utworzona na nowym hostingu. Z dużym prawdopodobieństwem, jej nazwy, będą różne.

Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby sprawdzić nazwę i hasło do bazy danych WordPress oraz zmienić je za pomocą WebFTP:

 • Jak zmienić hasło i bazę danych używaną przez WordPress?

Transfer lub delegacja domeny

Twoja strona została przeniesiona, pliki konfiguracyjne zaktualizowane. Ostatnim krokiem do uruchomienia witryny jest przypisanie domeny.

Jeśli domena jest zarejestrowana u Nas, szybko przypiszesz ją do hostingu i wskażesz katalog ze stroną internetową. W ciągu kilku minut strona powinna zacząć działać.

Czas ten wydłuży się, jeśli wcześniej zmieniłeś serwery DNS, np. gdy domena zarejestrowana była u nas i skierowana do innego dostawcy usług, gdzie miałeś hosting. Wróć na serwery DNS IQHOST.EU i przypisz ją do hostingu.

 • Jak zmienić serwery DNS domeny?
 • Jak przypisać domenę do hostingu?
 • Jak przekierować domenę na wybrany katalog na hostingu?

Jeśli domena wciąż zarejestrowana jest u innego dostawcy usługi, możesz ją delegować, tj. skierować na serwery DNS u nas i przypisać do hostingu.

 • Jak delegować domenę do IQHOST.EU?

Możesz też transferować domenę, przenieść jej obsługę techniczną i bilingową do Nas, w ten sposób będziesz zarządzał w pełni wszystkimi usługami z poziomu jednego Panelu klienta. Kiedy ważność domeny będzie dobiegać końca, poinformujemy Cię o tym.

 • Jak transferować domenę do IQHOST.EU?