Jakie są typowe cyberataki?

Jakie są typowe cyberataki?

Hakerstwo komputerowe przybrało obecnie nieproporcjonalny wymiar i sieje spustoszenie na całym świecie. Jest to znane zjawisko terroryzmu, którego celem jest kradzież poufnych danych i/lub sparaliżowanie działania witryny lub sieci. Konsekwencją tego zjawiska są straty finansowe i awarie komputerów.

Liczba firm padających ofiarą tego zjawiska z roku na rok tylko rośnie. W obliczu powtarzania się tych uwłaczających aktów przedsiębiorstwa muszą być w stanie się chronić. Trzeba jednak dobrze poznać zło, by móc z nim walczyć. Czym więc są cyberataki i jakie są najczęstsze?

Co to jest bezpieczeństwo cybernetyczne?

Cyberbezpieczeństwo to określenie, które tłumaczy działanie ochrony instalacji podłączonych do Internetu (komputery, serwery, urządzenia mobilne, systemy elektroniczne, sieci) przed wszelkiego rodzaju atakami pochodzenia komputerowego. Bezpieczeństwo informatyczne w firmach uwzględnia zarówno bezpieczeństwo cybernetyczne, jak i fizyczne.

Głównym celem cyberbezpieczeństwa jest zachowanie poufności, integralności i dostępności danych w firmie lub na stronie. Wszystkie firmy bez wyjątku tego potrzebują. Rosnąca ewolucja APT (Advanced Persistent Threat) stanowi codzienny ból głowy, z którym firmy muszą się mierzyć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

W swoim pojawieniu się cyberbezpieczeństwo po prostu ukierunkowało określone ważne dane w systemach i chroniło je przed cyberatakami, pozostawiając mniej ważne dane bez ochrony. Z biegiem czasu firmy uzyskały dostęp do proaktywnych i adaptacyjnych podejść, które pozwalają im blokować wszelkie próby włamania się do zapory sieciowej komputera.

W firmach cyberbezpieczeństwo dzieli się na kilka kategorii, takich jak bezpieczeństwo sieci, bezpieczeństwo aplikacji, bezpieczeństwo danych, bezpieczeństwo operacyjne itp.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest ważne dla firmy?

Znaczenie cyberbezpieczeństwa polega na tym, że pomaga chronić wrażliwe dane firmy, aby nie wpadły w niepowołane ręce. Bazy danych rządów, a nawet instytucji globalnych, takich jak FAO, WHO i ONZ, są gniazdami bardzo wrażliwych informacji. Dotyczący ich problem bezpieczeństwa może zatem mieć nieproporcjonalne reperkusje na szczeblu światowym, a nawet zaszkodzić ich reputacji. Tak jest w każdym biznesie!

Cyberbezpieczeństwo przyczynia się zatem do zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach. W obliczu nowych technologii, które są coraz bardziej skalowalne i wektorów zagrożeń, które są coraz bardziej wydajne, stało się nieustannym wyzwaniem.

W ostatnich latach pojawiło się kilka wektorów zagrożeń bezpieczeństwa cybernetycznego. Należą do nich między innymi:

  • pamięci USB;
  • przenośne systemy przechowywania;
  • nieobsługiwane rozszerzenia przeglądarki;
  • zainfekowane strony internetowe;
  • konta osierocone;
  • oszukańcze reklamy;
  • testy osobowości online itp.

Jeśli firma, świadoma wszystkich tych zagrożeń, wdroży solidny system bezpieczeństwa swojej sieci komputerowej i połączy go ze skutecznym schematem kontrataku, może z łatwością odeprzeć ewentualny cyberatak i złagodzić jego skutki.

Częste ataki

Ataki, z którymi zazwyczaj spotykają się organizacje, są liczne i zróżnicowane. Odkryj tutaj 3 najczęstsze cyberataki.

Atak DDoS

Ten rodzaj ataku jest zwykle używany do zalewania serwerów lub sieci ruchem, aby uniemożliwić im normalne działanie. Do przeprowadzenia tego typu ataku hakerzy wykorzystują urządzenia, które zostały już zaatakowane. Stąd wzięła się nazwa ataku typu Distributed Denial of Service (DDoS).

W przeciwieństwie do innych rodzajów ataków, rozproszona odmowa usługi nie pozwala atakującemu na uzyskanie dostępu ani kradzież poufnych danych. To po prostu pozwala mu zniszczyć lub spowolnić działanie systemu, który atakuje. Można go również użyć do tymczasowego wyłączenia sieci, aby można było uzyskać do niej dostęp i zaatakować ją od wewnątrz.

Istnieje kilka ataków DDoS, ale najczęstsze to ataki typu SYN flood, teardrop, odbijanie i botnety.

SQL Injection

Mówimy o iniekcji SQL (Structured Query Language), gdy haker wprowadza złośliwy kod do sieci za pomocą SQL. Celem użycia tej metody jest nakłonienie systemu do ujawnienia poufnych informacji, które nie mają być publiczne.

Wstrzyknięcie kodu SQL można wykonać po prostu poprzez wysłanie złośliwego kodu do przestrzeni wyszukiwania niezabezpieczonej strony internetowej. Sieć może również zostać zainfekowana przez pobieranie uszkodzonych plików za pośrednictwem poczty e-mail. Haker po prostu wykorzystuje luki w zabezpieczeniach, aby uzyskać dostęp do komputera i zaatakować system.

Łamanie hasła

Hasła są dziś używane do ochrony praktycznie wszystkich systemów i sieci. Łamanie haseł jest zatem najczęstszym, a także najskuteczniejszym sposobem hakowania. Można zdobyć czyjeś hasło, po prostu przeglądając jego rzeczy, włamując się do jego danych logowania lub korzystając z bazy danych haseł. Hasło można również odgadnąć. W tym celu haker próbuje kilku kombinacji haseł z danymi osobowymi osoby, którą atakuje.

Celem łamania haseł jest najczęściej uzyskanie dostępu do poufnych danych osoby lub firmy w celu ich kradzieży i wykorzystania do niezdrowych celów.

Aby zapobiec tego typu atakom, zaleca się zainstalowanie systemów automatycznego blokowania konta po kilku nieudanych próbach wprowadzenia hasła lub po prostu systemu samozniszczenia danych w przypadku włamania.

Wybierz rozwiązanie bezpieczeństwa online dla swojej witryny

Strony internetowe zwykle biorą pod uwagę aspekty bezpieczeństwa cybernetycznego tylko wtedy, gdy są atakowane. Niestety uszkodzenia są nieodwracalne i mogą być odczuwalne przez kilka lat. W zależności od charakteru szkody, firma może nawet zobaczyć, że jej wizerunek został nadszarpnięty.

Aby nie znaleźć się w takich sytuacjach, nie być zobowiązanym do naprawienia ewentualnych szkód i ponieść wydatków, których można było uniknąć, należy rozważyć rozwiązanie bezpieczeństwa online dla swojej witryny. W tym celu konieczne jest ustanowienie prewencyjnego planu bezpieczeństwa.

Wybór rozwiązania bezpieczeństwa online dla Twojej witryny pozwoli Ci zapewnić płynne działanie Twojej firmy, dzięki mnogości wsparcia technicznego i technologicznego, a także odpowiednio wdrożonym alternatywom bezpieczeństwa systemu. Systemy bezpieczeństwa online to rozwiązania bezpieczeństwa dostosowane do potrzeb witryn.

Leave a Reply