Jakie są korzyści z posiadania serwera VPS?

Jakie są korzyści z posiadania serwera VPS?

Chcemy wyjaśnić, jakie są korzyści z posiadania serwera VPS i do tego musimy wiedzieć, że kupując serwer, możemy znaleźć: serwer współdzielony, serwer dedykowany i serwer VPS (Virtual Private Server lub Virtual Private Server w języku hiszpańskim ) .

Działanie serwera wirtualnego jest w połowie drogi między serwerami współdzielonymi a serwerami dedykowanymi . Ten typ serwera ma prawie wszystkie zalety tego drugiego, ale za niższą cenę. Jego zdolność adaptacji sprawia, że ​​jest to jedna z najlepszych opcji dla serwera dowolnej wielkości.

Co odróżnia serwer VPS od serwerów współdzielonych lub dedykowanych?

Kupując serwer dedykowany, kupujesz cały serwer. Która jest najlepszą opcją dla użytkowników, którzy mają duży ruch na swoich stronach internetowych lub muszą skonfigurować swój serwer w bardzo specyficzny sposób.

Ponieważ nie każdy musi mieć cały serwer, aby uruchomić swoją stronę internetową, alternatywą jest zakup części serwera zamiast całego serwera i udostępnienie go innym użytkownikom.

Dostępne opcje to:

 • Poprzez wspólny serwer, w którym cały serwer jest współdzielony przez kilka osób. Z tym samym adresem IP dla wszystkich hostowanych stron internetowych i współdzielonymi funkcjami serwera (takimi jak pamięć i procesor).
 • Za pośrednictwem serwera VPS tworzone są różne zindywidualizowane części serwera, co czyni go praktycznie małymi serwerami dedykowanymi. Każdy VPS posiada własną pamięć i nie dzieli jej z innymi sektorami serwera, nawet jeśli do niego należą. To samo dzieje się z IP, które będzie indywidualne dla każdego VPS-a. Istnieje również możliwość posiadania preferowanego systemu operacyjnego.

Zalety VPS, jak widać, są takie same jak serwera dedykowanego, ale na mniejszą skalę. I bez żadnych problemów, które może mieć współdzielony serwer.

Jeśli zastanawiasz się nad opcją wynajęcia serwera dedykowanego, ale koszt jest zbyt wysoki lub nie jesteś pewien, czy jest to najlepsza opcja dla Twojej witryny, to opcja serwera VPS jest najlepszą alternatywą.

Jak działa serwer VPS?

Serwery wirtualne  są tworzone z wirtualnego partycjonowania serwera. Otrzymujesz dzięki temu kilka serwerów dedykowanych na małą skalę działających na tym samym komputerze. Osiąga to zalety posiadania serwera dedykowanego za część jego kosztów.

Jakie korzyści ma serwer VPS?

Jak już wspomniano, serwery VPS mają rozsądne i przystępne ceny, oferując jednocześnie większą moc i kontrolę, jakby to był serwer dedykowany.

VPS ma szereg zalet, które wyjaśnimy poniżej:

 • Jest konfigurowalny: podobnie jak w serwerze dedykowanym, w serwerze VPS istnieje możliwość zainstalowania własnego systemu operacyjnego. Dzięki temu można w pełni dostosować aplikacje i funkcje zainstalowane na serwerze takie jak MySQL, PHP czy Apache. Pozwalając im w ten sposób dostosować się do potrzeb serwisu.
 • Jest całkowicie prywatny: na tego typu serwerach, ponieważ adres IP nie jest współdzielony, podobnie jak system operacyjny, nie ma możliwości, aby pozostałe strony internetowe, z którymi serwer jest współdzielony, mogły zobaczyć lub uzyskać dostęp do twoich plików. .
 • Masz pełną kontrolę: po instalacji zwykle konieczne jest ponowne uruchomienie serwera. W przypadku VPS można go uruchomić ponownie w dowolnym momencie bez wpływu na pozostałe strony zainstalowane na komputerze.
 • Ma dedykowane zasoby: Posiadając własną dedykowaną pamięć RAM, żadna inna witryna, z którą współdzielisz serwer, nie będzie mogła wykorzystać Twojej części dostępnej pamięci. Nie będzie więc niestabilności przepustowości.
 • Jest łatwo skalowalny: dzięki charakterystyce tego typu serwerów łatwo i szybko można zwiększyć jego pojemność w momencie, gdy jest to konieczne dla Twojej witryny. Podobnie, jeśli nie potrzebujesz całej zakontraktowanej mocy, możesz ją również zmniejszyć.
 • Jego stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry: dzięki zaletom, jakie oferuje serwer VPS, które są praktycznie takie same jak serwer dedykowany, ale za znacznie niższą cenę, wraz z opcjami skalowalności dostosowanymi do potrzeb każdego użytkownika, sprawia, że tego typu usługi w najlepszej opcji dla Twojej witryny.

Co wziąć pod uwagę w VPS

Wymienimy najważniejsze punkty, które musimy wziąć pod uwagę, jeśli ostatecznie zdecydujemy się wynająć serwer VPS. Nie wszyscy użytkownicy będą potrzebować tych samych funkcji, a zakres opcji jest bardzo szeroki. Jednak to właśnie możemy uznać za istotne.

 • Pamięć RAM : pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest gwarantowana pamięć RAM, którą będziemy mieć. Z 1 GB może wystarczyć na podstawową stronę internetową w WordPressie, bez większego zapotrzebowania. Ale gdy tylko nasza strona jest nieco bardziej złożona, powinniśmy upewnić się, że mamy większą pamięć.
 • Rodzaj przelewu – Ważne jest również, aby wiedzieć, czy przelew jest nieograniczony, czy nie. Najlepsze jest to, że jest to logiczne. W większości przypadków znajdziemy opcje, które mają nieograniczony transfer.
 • Pojemność dysku twardego : pojemność dysku twardego powinna być kolejnym punktem, który należy wziąć pod uwagę w VPS. Jest to miejsce, w którym będziemy przechowywać pliki strony.
 • Niestandardowy VPS : niezależnie od pojemności VPS, czymś bardzo interesującym jest możliwość stworzenia go na zamówienie. Oznacza to, że możemy go skonfigurować w zależności od tego, czego będziemy potrzebować.

Kiedy używać VPS i serwera dedykowanego

Kiedy powinniśmy skorzystać z VPS, a kiedy z serwera dedykowanego? Wszystko będzie zależeć od rodzaju strony, którą posiadamy, a także od tego, czego oczekujemy na przyszłość. Zasadniczo można powiedzieć, że możemy wziąć pod uwagę VPS , gdy szukamy czegoś taniego, do początkowych projektów lub w których nie będziemy potrzebować wielu zasobów. Wirtualny serwer prywatny jest zwykle początkiem wielu stron internetowych lub małych firm, które zakładają witrynę internetową. VPS stał się modny wiele lat temu, kiedy zaczęto powszechnie stosować wirtualizację, a dziś nadal jest najlepszą alternatywą dla popularnych serwerów współdzielonych, ponieważ w tym przypadku mamy możliwość zainstalowania systemu operacyjnego, jaki chcemy, ponieważ wszystko jest zwirtualizowane.

Serwer dedykowany należy wziąć pod uwagę, jeśli nasza strona bardzo się rozwinęła lub jest to duży projekt i będziemy musieli zwiększyć pojemność serwera. Jest idealny, gdy potrzebujemy, aby wszystkie zasoby były naprawdę przeznaczone na nasz serwer i uniknęły najmniejszego problemu. Jednym z aspektów, który musimy wziąć pod uwagę, jest wynajęcie serwera dedykowanego o większej mocy niż potrzebujemy, ponieważ celem każdej firmy lub MŚP jest rozwój, w ten sposób nie będziemy musieli migrować na mocniejszy serwer w krótkim czasie czas pogoda.

W panelu kontrolnym, możemy zobaczyć dane statystyczne dotyczące wykorzystania procesora, pamięci fizycznej czy przepustowości. Pomaga nam to kontrolować, kiedy naprawdę potrzebujemy rozbudować serwer VPS, a nawet przejść bezpośrednio do dedykowanego. Zaletą serwerów VPS jest to, że możemy łatwo i szybko rozbudować rdzenie procesora, pamięć RAM i pamięć masową, ponieważ wszystko jest zwirtualizowane, co czyni go bardziej wszechstronnym.

Leave a Reply