Jak zmienić adres URL strony w CMS WordPress?

Jak zmienić adres URL strony w CMS WordPress?

Zmianę adresu URL strony WWW, jeśli jest ona nadal aktywna, możesz wykonać bezpośrednio w panelu samego CMS WordPress. W sekcji Ustawienia > Ogólne znajdują się dwa pola: Adres WordPress oraz Adres witryny. Jeśli nowa domena jest już podłączona do hostingu oraz kieruje na właściwy katalog ze stroną WWW, możesz dokonać edycji wskazanych adresów URL na nowe. W ten sposób strona oraz jej podstrony będą działały poprawnie od razu po zapisaniu zmian.

Zwróć uwagę, że ww. pola konfiguracji dotyczą ogólnego adresu strony WWW i służą obsłudze witryny. Jeśli w artykułach lub stronach (tworzonych w panelu CMS WordPress) podawałeś adresu URL do swoich podstron i miały one postać pełnego adresu URL (wraz z adresem domeny) to ww. zmiana konfiguracji nie spowoduje aktualizacji tych linków.

Przykład: Twoja strona działa pod adresem www.nazwa-domeny.pl. W artykule na blogu opisałeś jakąś procedurę i w treści dodałeś link do innego artykułu. Link ma postać http://nazwa-domeny.pl/nazwa-artykułu. Ponieważ w treści artykułu podałeś pełny adres URL do podstrony, to został on zapisany na sztywno jako treść artykułu. Musisz edytować go ręcznie, zmieniając adres URL z obecnej domeny na nową, np. http://nowa-karczma.edu.pl/nazwa-artykułu.
http://nazwa-domeny.pl/2019/jak-odzyskac-nazwe-i-haslo-do-bazy-danych-cms-wordpress/

Powyższego problemu można uniknąć, jeśli tworząc stronę WWW i dodając kolejne treści, zawsze posługiwałeś się skróconymi adresami podstron, czyli tworzyłeś wewnętrzne linkowanie. Takie adresy mają postać /nazwa-artykułu bez wskazywania domeny na jego początku. Oczywiście, aby takie rozwiązanie działało, wymagane są dodatkowe czynności.

Pomijam w tej chwili nawet fakt, że przydało by się po zapisaniu zmian ustawić przekierowania 301 ze starych adresów na nowe, aby nie stracić ruchu (dotyczy to sytuacji kiedy obie domeny są aktywne i Google nadal korzysta ze starej domeny indeksując Twoje podstrony).
Rozwiązaniem tego problemu będzie wtyczka, np. Better Search Replace, którą zainstalujesz bezpośrednio w panelu CMS WordPress > Wtyczki > Dodaj nową. W sekcji Select table wybierz wp_post (lub XX_post jeśli zmieniłeś przedrostek bazy danych) a następnie skorzystaj z pola Search for oraz Replace with aby podmienić adres http://nazwa-domeny.pl/ na http://nowa-nazwa-domeny.pl

Wtyczka działa bardzo dobrze, ale wymaga odpowiedniego wprowadzenia treści, aby nie podmienić za dużo warto dobrze zaplanować tę akcję (polecam zrobić kopię bazy danych przed wprowadzaniem zmian).

Domena wygasła, strona WWW nie działa

Zupełnie odmienną sytuacją jest ta, kiedy z jakiś powodów wygasła Twoja domena i strona WWW nie działa. Chcesz odzyskać do niej dostęp aby zaplanować kolejne prace, podpiąć nową domenę. Nie możesz zalogować się do wp-admina, strona WWW nie wyświetla szablonu i wszystkich treści, nie działają linki wewnętrzne. Sytuacja ta spowodowana jest faktem, że ustawiona w panelu WordPress domena nie działa, a więc wszystkie odwołania do niej także są nieaktywne i zwracają błąd (brak strony WWW).

Logowanie do zaplecza strony WWW CMS WordPress może nie być możliwe. Można w tej sytuacji wszystko naprawić na dwa sposoby: szukać rozwiązania na serwerze FTP edytując pliki konfiguracji, albo zalogować się do phpMyAdmin i edytować wartości w samej bazie danych (jest to o tyle bardziej skomplikowane, że trzeba znać dane dostępu do bazy danych). Na szczęście dane dostępu do bazy danych CMS WordPress znajdziesz na serwerze FTP.

Jak zmienić adres strony WWW w bazie danych?

Zaloguj się do panelu zarządzania bazą danych phpMyAdmin. Przykładowo w home.pl adres znajdziesz w Panelu Klienta lub wywołasz go wpisując: https://serwer123456.home.pl/sql gdzie serwer123456 zamień na identyfikator Twojego serwera.
Zaloguj się do bazy danych uzyskanymi wcześniej danymi dostępu.
Po lewej stronie ekranu kliknij w nazwę bazy danych > rozwiń tabele, następnie odszukaj tabelę o nazwie wp_options (lub XX_options jeśli zmieniałeś przedrostek bazy danych).
Edytuj pola siteurl oraz home (pozycja 1 i 2) wprowadzając pełny, nowy adres URL Twojej strony. Zapisz zmiany. Sprawdź czy strona WWW działa.
Edycja bazy danych CMS WordPress

Analogicznie jak w przykładzie opisanym na początku artykułu, zmiana w/w dwóch pól spowoduje zmianę adresu URL strony WWW i podstron. Jednak nie powoduje ona edycji linków wewnętrznych, używanych np. w treści artykułów lub wpisów na blogu. Zastosuj w tym celu wtyczkę, np. Better Search Replace, której działanie opisałem wyżej.