Dysk SSD czy tradycyjny dysk HDD? Pomiar wydajności dla usług hostingowych

Dysk SSD czy tradycyjny dysk HDD? Pomiar wydajności dla usług hostingowych

Ponieważ różnica w cenie za gigabajt między dyskami twardymi a dyskami SSD nadal się zmniejsza (eksperci spodziewają się, że różnica ta zmniejszy się jeszcze bardziej w latach 2019-2020), coraz więcej firm zajmujących się hostingiem internetowym i konsumenckim zwraca się do dysków SSD do różnych celów.

1. Dyski SSD vs. Dysk twardy: Szybkość

Porównując te dwa typy dysków, szybkość zapisywania i odczytu danych jest głównym czynnikiem wyróżniającym i tym, który nas najbardziej interesuje w przypadku serwera WWW .

Pierwszy wykorzystuje magnetyzm do przechowywania danych na obracającym się talerzu; im szybciej obraca się talerz, tym szybciej można przechowywać informacje. Dyski półprzewodnikowe wykorzystują pamięć flash i zintegrowany procesor do przechowywania danych .

Dyski półprzewodnikowe oferują niezwykłe ulepszenia wydajności zarówno dla komputerów osobistych, jak i nowoczesnych serwerów hostingowych. Większość naszych ulubionych hostów ma infrastrukturę w pełni wyposażoną w dyski SSD i reklamuje się, że ich konfiguracja prowadzi w rezultacie do 20 razy szybszego ładowania stron.

2. Dyski SSD vs. Dysk twardy: niezawodność

Ponieważ nie ma ruchomych części, dyski SSD są zwykle trwalsze i lepiej znoszą różne uderzenia lub wstrząsy, których doświadcza komputer. Proces odczytu/zapisu nie ulega pogorszeniu, a dyski SSD zachowują integralność danych przez ponad 200 lat.

Gdy talerze obracają się z prędkością 7200 (lub więcej) obrotów na minutę, mechanizmy wewnątrz dysków twardych są nie tylko bardziej narażone na zużycie, ale także bardziej podatne na uszkodzenia, jeśli zostaną upuszczone lub stłuczone.

3. Dyski SSD vs. Dysk twardyHDD: dożywotni

Komórki SSD mogą z czasem się zużywać, powoli tracąc wydajność, zanim umrą. Jednak użytkownicy dysków SSD są znacznie bardziej skłonni do wymiany dysku twardego ze względu na jego przestarzałość. Nowe generacje dysków SSD są bardziej wydajne i oferują lepszą żywotność niż pierwsze generacje.

Jeśli chodzi o dyski twarde, argument jest taki sam, jeśli chodzi o trwałość: ruchome części pozostawiają więcej miejsca na błędy. Ponieważ talerz i głowicę odczytująco-zapisującą dzieli zaledwie kilka nanometrów, przypadkowy kontakt może doprowadzić do utraty danych lub całkowitej awarii.

Jednak dyski SSD nie zużywają się tak samo jak dyski twarde! Ze względu na charakterystykę pamięci flash NAND dyski SSD mają ograniczoną żywotność podyktowaną liczbą operacji zapisu zwanych cyklami programowania/kasowania, które może wytrzymać pamięć flash NAND.

Celem producentów dysków SSD jest uchwycenie tego konsumpcyjnego charakteru pamięci flash w wymiernej liczbie operacji, aby zapewnić użytkownikom końcowym wskazówki dotyczące oczekiwanej żywotności dysku. Oczywiście dyski SSD przeznaczone dla pojedynczego użytkownika, takiego jak konsument, będą bardzo różnić się od dysków SSD klasy „centrum danych”, które zostały zaprojektowane tak, aby sprostać wymaganiom tysięcy lub milionów użytkowników i operacji.

Ogromne zróżnicowanie trwałości pamięci flash różnych typów dysków SSD oraz wyzwanie, jakim jest pomiar wydajności dysków SSD w powtarzalny sposób, sprawiają, że mierzenie starzenia się jest tutaj bardziej złożone.

4. Dyski SSD vs. Dysk twardy HDD: Zużycie energii

Dyski twarde muszą zużywać dodatkową energię elektryczną, aby obracać nieruchomy talerz i poruszać głowicą odczytująco-zapisującą, podczas gdy energia elektryczna używana przez dyski SSD jest przeznaczona wyłącznie do przechowywania danych – bez ruchu, tarcia lub obcych dźwięków.

W przypadku komputerów stacjonarnych i serwerów dyski SSD oznaczają niższe rachunki za energię.

5. Dyski SSD vs. Dysk twardy HDD: gry wideo

Gry komputerowe wymagające dużej ilości zasobów zapewniają doskonałe środowisko testowe, w którym obydwa urządzenia pamięci masowej osiągają maksymalne możliwości. Jednak dyski SSD oferują bardzo niewielką różnicę w wydajności gry.

Problemów z liczbą klatek na sekundę nie rozwiąże urządzenie pamięci masowej; wymagają ulepszonego procesora graficznego lub GPU. Niektórzy gracze zgłaszali, że dyski SSD mogą skrócić czas ładowania lub krótkie przerwy, gdy gry nie mogą uzyskać dostępu do danych wystarczająco szybko.

Korzyści płynące z dysków SSD dla graczy są jednak takie same, jak dla innych użytkowników komputerów PC: krótsze czasy uruchamiania i szybsze ładowanie gier.

Najlepszy wyspecjalizowany hosting SSD WordPress

Trudno sobie wyobrazić scenariusz, w którym pamięć SSD może mieć większy wpływ niż w przypadku hostingu WordPress. Niesamowicie popularny system zarządzania treścią jest wszędzie, ale czasami może być uciążliwy i trudny do hostowania w celu osiągnięcia dobrej wydajności. 

Dyski SSD usuwają część obciążenia obliczeniowego związanego z tym CMS i zwalniają zasoby, aby ładować witryny z optymalną prędkością.

Korzyści z korzystania z hostingu SSD

Oto główne zalety korzystania z dysku SSD zamiast dysku twardego jako najlepszego rozwiązania do przechowywania danych dla serwera WWW.

Szybki czas dostępu

Dyski SSD są znane z bardzo szybkich czasów dostępu. Średnio procesor serwera uzyskuje dostęp do przechowywanych danych 100 razy szybciej na hostingu internetowym SSD niż na dysku twardym HDD. Co oznacza szybszy serwer i krótszy czas ładowania.

Serwery SSD kosztują więcej dla firm

Przez ostatnie kilka lat tradycyjny dysk twardy był podstawowym dyskiem używanym w wielu serwerach i tanich planach hostingowych , ale teraz wszystko się zmienia i dysk SSD staje się niezbędnym elementem superszybkich centrów danych.

Co więcej, dysk SSD jest droższy niż zwykły dysk twardy, więc logicznie rzecz biorąc, firmy hostingowe powinny pobierać dodatkowe opłaty za przechowywanie dysków premium. Wszyscy dostawcy usług przetestowani przez nasz zespół i wybrani w naszej pierwszej piątce używają dysków SSD w swojej infrastrukturze!

Serwery HDD vs SSD dla niezawodności Twojej witryny

Żywotność dysku SSD zależy od ilości zapisywanych na nim danych i sposobu użytkowania. Tak więc w przypadku typowych dysków Intela mogą one działać przez długie lata.

Technicznie rzecz biorąc, dyski twarde wykorzystują ruchome części, a kiedy pracują ciężej, mogą łatwo ulec awarii. Jednak dysk SSD jest całkowicie elektroniczny, więc nie ma ruchomych części i jest bardziej niezawodny, jeśli chodzi o uruchamianie aplikacji internetowych, w tym WordPress.

Z drugiej strony dysk SSD ma znacznie dłuższą żywotność. Producenci spodziewają się, że każdy dysk SSD będzie w stanie obsłużyć łącznie 70 TB danych zapisanych. Jeśli więc podzielisz tę liczbę przez 30 GB lub mniej dziennie, otrzymasz w sumie kilkanaście lat życia. 

W związku z tym serwery wyposażone w dyski SSD działają dłużej niż serwery z dyskami twardymi HDD, co oznacza, że ​​środowisko hostingu internetowego może działać dłużej i przetwarzać więcej danych, bez nagrzewania się i hałasu, co jest ważnym czynnikiem w przypadku centrów danych firmy hostingowej.