Czym różnią się rejestracja domeny, transfer domeny i delegacja domeny?

Czym różnią się rejestracja domeny, transfer domeny i delegacja domeny?

Zaczynasz dopiero swoją przygodę z hostingiem, stronami internetowymi i budowaniem wizerunku swojej firmy lub osoby w sieci Internet? Powinieneś wiedzieć, czym różni się rejestracja domeny, transfer domeny i hosting domeny. Zacznijmy jednak od początku, czym jest domena internetowa i do czego będzie potrzebna.

Co to jest domena internetowa i jak ją zdobyć?

Nazwa domeny to nazwa , którą ludzie wpisują w pasku adresu przeglądarki, aby wyświetlić określoną stronę internetową. Domena internetowa jest więc nazwą, którą posługujesz się w Internecie, aby udostępniać stronę internetową. Jest też używana przy zakładaniu kont e-mail, np. jan.kowalski@moja-nazwa-domeny.pl.

Rejestracja domeny to proces rezerwacji nazwy w Internecie na określony czas, najczęściej jeden rok. Rejestracja domeny jest zazwyczaj usługą płatną, co oznacza, że ​​musisz zapłacić, aby zarejestrować nazwę domeny. Cena za domenę różni się w zależności od rozszerzenia domeny. 

Możesz zarejestrować przykładowo takie domeny:

  • TLD (domeny najwyższego poziomu) – TLD mają następujące rozszerzenia – .com, .org, .info, .biz lub .net. 
  • CcLD (domeny na poziomie kodu kraju) – .pl, .uk, .co.uk, .org.uk, .be, .de i tak dalej. 
  • gTLDs (domeny generyczne) – w tej grupie wyróżnia się domeny globalne, np. .com; oraz europejskie, np. .eu.,

W przypadku domeny .pl nadrzędnym rejestratorem jest NASK, który poza obsługą domeny .pl, oferuje także możliwość rejestracji domen drugiego poziomu, w domenie .pl, ale nazywanych odpowiednio:

  • domeny funkcjonalne, np. com.pl, edu.pl, biz.pl,
  • domeny regionalne, np. .opole.pl, .szczecin.pl, .waw.pl

Co to jest transfer domeny i kiedy go wykonać?

Transfer domeny to proces przenoszenia nazwy domeny od jednego rejestratora do drugiego. Tak jak rejestracja domeny, transfer domeny jest również usługą płatną, a jego cena zależy również od przedłużenia domeny. Kiedy domena zostanie przeniesiona do nowego rejestratora, będziesz odnawiać domenę u niego.

Warto wspomnieć, że podczas zmiany rejestratorów pliki Twojej strony, bazy danych, e-maile nie są automatycznie przenoszone na nowego hosta. Transfer domeny powoduje całkowite przeniesienie obsługi technicznej i bilingowej domeny.

Jeśli chcesz, aby domena była zarejestrowana u jednego operatora, a hosting u innego, wtedy możesz delegować domenę na serwery DNS operatora hostingu i podłączyć ją, aby uruchomić stronę WWW i pocztę e-mail.

Osobnym zagadnieniem jest migracja danych, a więc przenoszenie witryny internetowej, poczty e-mail, a co za tym idzie także transfer domeny.

Co to jest delegacja domeny?

Delegacja domeny, zwana także hostingiem domeny, to proces, w którym domena jest zarejestrowana u jednego operatora, ale delegujesz ją na hosting zarejestrowany u innego operatora. Ponieważ takie przełączenie domeny wiąże się z przeniesieniem tzw. strefy domeny (konfiguracji, obsługi serwerów DNS), może trwać nawet do 30h od momentu zainicjowania go.