Czym różni się hosting od domeny?

Czym różni się hosting od domeny?

Każda strona internetowa wymaga zarówno hostingu, jak i nazwy domeny. Często myli się między nimi. W rzeczywistości są to dwie różne rzeczy.

Usługi hostingowe, takie jak Bluehost, Siteground i GoDaddy, oferują zarówno hosting, jak i domenę. Kiedy ktoś zakłada swoją pierwszą stronę internetową, często kupuje zarówno domenę, jak i hosting od tego samego dostawcy. Zakłada się zatem, że te dwie usługi są identyczne.

Zobaczmy, do czego służą poszczególne usługi i dlaczego najlepiej jest je rozdzielić.

Co to jest hosting domeny?

Hosting domen to usługa zapewniająca nazwy domen dla stron internetowych. Usługa hostingu domen sprzedaje domeny i rejestruje je u właściciela w zamian za roczną subskrypcję. Istnieją różne rodzaje domen w różnych cenach, od kilku złotych do około 100-200 złotych w zależności od rozszerzenia domeny, końcówki, a także kilku tysięcy złotych, w zależności od ich dostępności np. na giełdach domen.

Domena jest skonfigurowana w taki sposób, że ma różne sekcje oddzielone kropkami. Domena kieruje odwiedzających do określonej witryny, podobnie jak adres domowy. Każda domena ma odpowiedni adres IP, który określa jej lokalizację w Internecie. Oczywiście o wiele łatwiej jest zapamiętać i udostępnić nazwę domeny niż adres IP.

Domeny są podzielone na poziomy. Najpopularniejsze to najwyższy poziom, ogólny najwyższy poziom i drugi poziom. Wszyscy dostawcy usług hostingowych, którzy oferują również hosting domen, mają wszystkie domeny najwyższego poziomu, niektóre ogólne domeny najwyższego poziomu i niektóre domeny drugiego poziomu. Zwykłe nazwy domen to .com, .net, .org,

Istnieją również wyspecjalizowani dostawcy hostingu domen, którzy oferują wszelkiego rodzaju domeny drugiego poziomu i ogólne domeny najwyższego poziomu, takie jak .photo lub .media.

Niektóre domeny najwyższego poziomu, takie jak domeny najwyższego poziomu z kodem kraju, są używane tylko w witrynach z określonych krajów. W niektórych przypadkach domena krajowa może być używana poza krajem, w którym się znajduje, o ile właściciel witryny ma na to pozwolenie. Na przykład bit.ly używa krajowej domeny najwyższego poziomu dla Libii. Uprawnienia Bit.ly pozwalają na korzystanie z tej domeny, nawet jeśli znajdują się w Stanach Zjednoczonych.

Kupując domenę od dostawcy hostingu domeny, nabywasz prawo własności do tej domeny na okres, w którym płacisz roczną opłatę. Ale nie możesz zbudować strony internetowej bez hostingu, domena daje ci tylko adres.

Co to jest hosting?

Hosting to usługa, która zapewnia przestrzeń do przechowywania wszystkich plików Twojej witryny. Aby móc kupić hosting, dostawca będzie wymagał, abyś był już właścicielem domeny. Jeśli jeszcze go nie masz, dostawca usług hostingowych może Ci go sprzedać. Później zobaczymy, dlaczego lepiej trzymać je osobno.

Istnieją różne rodzaje hostingu, najpopularniejsze to współdzielony, zarządzany i dedykowany. W zależności od rodzaju zakupionego hostingu będziesz mieć do dyspozycji różne narzędzia. Niektóre usługi hostingowe oferują usługi, które umożliwiają obsługę witryny bez konieczności posiadania dużej wiedzy technicznej.

Inne usługi hostingowe dają właścicielowi częściową lub pełną kontrolę nad serwerami, co wymaga wykwalifikowanego zespołu technicznego. Istnieje również hosting zarządzany, który może ułatwić zarządzanie dowolnym rodzajem hostingu przy pomocy programistów i technologii dostawcy usług hostingowych.

Współdzielony hosting

W przypadku współdzielonego hostingu wiele witryn jest hostowanych na tym samym serwerze. Jest to najlepsza opcja dla małych stron internetowych, początkujących blogerów i młodych przedsiębiorców.

Na współdzielonym serwerze wszystkie witryny używają tej samej pamięci RAM i procesora, co oznacza, że ​​jeśli wszystkie witryny są małe, nigdy nie powinno być problemu. Z drugiej strony, jeśli jedna z witryn na współdzielonym serwerze odnotuje gwałtowny wzrost liczby odwiedzin i spowoduje awarię serwera, wpłynie to również na wszystkie inne hostowane na niej witryny.

Dedykowany hosting

W odróżnieniu od hostingu współdzielonego, hosting dedykowany hostuje każdą witrynę na własnym serwerze. Ponieważ strony internetowe nie współdzielą serwera, mogą mieć znacznie większą przepustowość dla dużego ruchu. Dedykowane serwery oferują również dużą ilość miejsca na pliki dla stron internetowych z dużą ilością informacji.

Dzięki serwerowi dedykowanemu klient ma bezpośredni dostęp do uprawnień administratora i administratora. To dobry wybór, jeśli firma posiada wykwalifikowany zespół techniczny. Niemniej jednak Dedicated Web Hosting może być również Dedicated Managed Hosting dla dużych stron internetowych bez zespołów technicznych.

Zarządzany hosting

Chociaż może istnieć zamieszanie między hostingiem domenowym a hostingiem internetowym, istnieje również zamieszanie między hostingiem współdzielonym/dedykowanym a hostingiem zarządzanym. Jest to mylące, ponieważ można również zarządzać wszystkimi rodzajami hostingu internetowego, czy to współdzielonego, dedykowanego, czy w chmurze.

Hosting zarządzany zawiera pełny zestaw narzędzi do instalowania i uruchamiania WordPressa, zarządzania plikami, zarządzania pocztą e-mail, a także zespół programistów zawsze pod ręką, aby Twoja witryna działała płynnie.

Zarządzanie hostingiem oszczędza dużo czasu i potencjalnych problemów, jeśli coś pójdzie nie tak. Współdzielony hosting zarządzany jest najpopularniejszym rodzajem hostingu dla wielu małych firm i blogów. Dedykowany hosting zarządzany w chmurze jest najlepszy dla dużych firm z witrynami, które generują duży ruch.

Twoja domena może być używana z dowolnym rodzajem hostingu.

Po co rozdzielać domenę i hosting WWW

Kupowanie hostingu i domeny od tego samego dostawcy nie zawsze jest dobrym pomysłem. Kilka powodów.

– Lepsze zabezpieczenie przed włamaniem . Oddzielna domena i hosting pomaga chronić witrynę przed pełnymi atakami hakerskimi. Jeśli haker uzyska dostęp za pośrednictwem Twojej domeny, będzie mógł uzyskać dostęp do wszystkich Twoich plików. Następnie mogliby zablokować witrynę i przenieść domenę w dowolne miejsce. Straciłbyś wszystko.

Jeśli domena nie jest hostowana u tego samego dostawcy, prawdopodobieństwo jej utraty jest mniejsze. Oczywiście, o ile nie używasz tych samych nazw użytkownika i haseł dla obu.

– Zapobiegaj utracie domeny . Załóżmy, że płacisz za hosting i hosting domeny tego samego dnia u tego samego dostawcy. Rok później Twoja subskrypcja wygasa, a Twoja domena zostaje zawieszona. Jeśli wcześniej nie zmieniłeś hosta, możesz całkowicie stracić domenę.

Jaki jest związek między nazwą domeny a hostingiem?

Oba są niezbędne do działania strony internetowej, muszą być ze sobą połączone. System nazw domen jest jak ogromny, stale aktualizowany katalog. Za każdą nazwą domeny kryje się adres usługi hostingowej, która zawiera pliki Twojej witryny.

Podsumowując: bez nazwy domeny internauci nie mogą znaleźć Twojej witryny – bez hostingu nie zbudujesz strony internetowej.

Domena i hosting to zakupy, które należy odnawiać przynajmniej raz w roku. W zależności od gospodarzy, możesz kupić na dłuższe lub krótsze okresy w zależności od potrzeb. 

Czy mam kupić raze domenęi hosting?

Musisz kupić oba, ale niekoniecznie w ramach tej samej firmy. Oczywiście jest to łatwiejsze, zwłaszcza jeśli zarządzasz kilkoma stronami internetowymi, ale nie jest to obowiązkowe. Polecamy to rozwiązanie, jeśli cenisz sobie możliwość zarządzania usługami z jednego panelu oraz, w sytuacji kryzysowej, szybki kontakt z jednym operatorem, który może sprawdzić działanie wszystkich Twoich usług.

Jeśli kupisz nazwę domeny i hosting od 2 różnych firm, będziesz oczywiście musiał skierować swoją nazwę domeny na ten hosting, modyfikując DNS. 

Czy mogę zmienić firmę?

Oczywiście możesz zmieniać firmy według własnego uznania. Jednak nadal istnieją pewne ograniczenia, więc równie dobrze możesz przemyśleć ten temat przed zakupem nazwy domeny i hostingu:

  • musisz odkupić swoją nazwę domeny lub hosting od nowego usługodawcy, który dokonuje podwójnego zakupu zgodnie z datą wygaśnięcia pierwszego zakupu.
  • opóźnienie jest często nakładane przed przeniesieniem nazwy domeny. Mamy to samo ograniczenie, jeśli nazwa domeny wkrótce wygaśnie.
  • jeśli adresy e-mail są powiązane z Twoim hostingiem, istnieje ryzyko utraty historii poczty e-mail.
  • migracja hostingu, aby pliki Twojej witryny nie były trywialne. Jest to prawdziwa procedura i wiąże się z kosztami, na pewno będziesz potrzebować profesjonalnej pomocy, aby to zrobić lub skorzystać z oferty zakupu hostingu w firmie, która wykona migrację konta za darmo.

Mamy prawo do zmiany hosting lub adresu, ale musimy zorganizować naszą przeprowadzkę: z przeprowadzkami lub bez, starając się ograniczyć szkody, anulować wszystkie usługi u starego operator i przenieść wszystko do nowego. Nie zapomnij przekierować swojej poczty. Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas.

Co to jest witryna internetowa?

Witryna internetowa to zestaw stron, treści i zasobów, które są połączone ze sobą za pomocą łączy (lub hiperłączy), do których dostęp uzyskuje się za pomocą adresu internetowego. Aby stworzyć witrynę internetową, musisz użyć języka programowania stron internetowych lub skorzystać z platformy do tworzenia stron internetowych (CMS).

Witryna internetowa jest więc środkiem dystrybucji multimediów i treści. Aby jednak móc rozpowszechniać treści w Internecie, witryna musi być hostowana na serwerze internetowym, aby była dostępna dla wszystkich, musi również posiadać adres internetowy (URL) i nazwę domeny. 

Leave a Reply