Czy mogę mieć pocztę e-mail z własną domeną?

Czy mogę mieć pocztę e-mail z własną domeną?

Tak, możesz mieć adres e-mail we własnej domenie. Jest to bardzo powszechne w przypadku firm i użytkowników indywidualnych, którzy chcą spersonalizowanego i profesjonalnego adresu e-mail.

Kupując domenę, możesz również kupić hosting, czyli miejsce na serwerze, na którym przechowywana jest Twoja strona internetowa. Niektórzy dostawcy usług hostingowych oferują dodatkowe opcje, takie jak poczta e-mail, jako część swojego pakietu.

Dla firm posiadanie adresu e-mail we własnej domenie może być bardzo ważne w budowaniu profesjonalnego i godnego zaufania wizerunku. Na przykład zamiast adresu e-mail, takiego jak „jankowalski@gmail.com”, możesz mieć adres „jankowalski@mojafirma.com”.

Dla indywidualnych użytkowników posiadanie adresu e-mail we własnej domenie może być sposobem na uzyskanie bardziej spersonalizowanego i łatwego do zapamiętania adresu e-mail.

Jeśli chodzi o koszty, ceny różnią się w zależności od dostawcy i zasobów, które chcesz uwzględnić. Niektórzy dostawcy mogą oferować bezpłatną pocztę e-mail z hostingiem, podczas gdy inni mogą pobierać dodatkową opłatę. Ważne jest, aby przeanalizować dostępne opcje i wybrać dostawcę, który oferuje dobrą równowagę między ceną a funkcjami, aby spełnić Twoje potrzeby w zakresie poczty e-mail i hostingu internetowego.

Po co tworzyć spersonalizowany adres e-mail?

Odpowiedź jest bardzo prosta: ponieważ e-maile, które wysyłasz, odzwierciedlają Twoją firmę.

Innymi słowy, spersonalizowany adres e-mail to oznaka profesjonalizmu i bardzo skuteczny sposób na zaprezentowanie swojej firmy poprzez proste rozmowy e-mailowe.

A ponieważ Twój adres e-mail jest najczęstszym punktem kontaktowym dla klientów Twojej firmy, radzimy nie zaniedbywać tego narzędzia komunikacji.

Zalety spersonalizowanego e-maila

Być może zastanawiałeś się, po co tworzyć email z własną domeną? Cóż, e-mail z własną domeną ma wiele zalet. Poniżej wyszczególniamy 5 głównych zalet:

Profesjonalizm

Wiesz już, że sukces zawodowy wiąże się z poważną prezentacją i dotyczy to również poczty elektronicznej. Spersonalizowany e-mail odzwierciedla obraz zarówno Twojej aktywności, jak i profesjonalizmu. Dlatego należy starannie wybrać spersonalizowany adres e-mail. Na przykład możesz utworzyć adres dla każdego działu, jeśli Twoja firma jest duża lub jeśli jest to MŚP, każdy członek może mieć własny adres ze swoim nazwiskiem przed nazwą domeny.

Zrównoważony rozwój 

E-mail z własną domeną gwarantuje niezależność użytkowników. Jeśli jutro zmienisz dostawcę, Twój adres e-mail się nie zmieni i tak będzie przez resztę Twojego cyfrowego życia.

Bez reklam

Darmowe konta e-mail są zwykle przedmiotem umów reklamowych. Wręcz przeciwnie, email z własną domeną bazuje na płatnym modelu, który nie wymaga reklamy i minimalizuje ryzyko spamu.

Bezpieczeństwo

Bezpłatni dostawcy są głównym celem prób phishingu. E-mail z własną domeną może znacznie zmniejszyć to ryzyko.

Redukcja błędów

Adresy e-mail z własną domeną są znacznie bardziej niezawodne niż adresy od bezpłatnych dostawców. Dzięki funkcji „Catch all” możesz pobrać wszystkie e-maile wysłane na nazwę domeny (@moja-firmaa.com) w porównaniu z nazwą użytkownika, która nie została rozpoznana z powodu literówki (jans.kowalski@). Ten proces znacznie zmniejsza utratę wiadomości e-mail.

Podsumowując, jeśli chcesz wykazać się profesjonalizmem i wyróżnić swoją firmę, radzimy nie zwlekać dłużej z utworzeniem spersonalizowanego adresu.

Czy IQHOST oferuje darmową pocztę e-mail w domenie?

Nie. Nie oferujemy usług typu darmowy hosting poczty, darmowy hosting stron WWW, darmowy hosting WordPress. Jeśli potrzebujesz usługi hostingowej o wysokiej jakości, zarejestruj i opłać jedną z dostępnych usług z naszej oferty lub poproś o wycenę usługi dedykowanej, dopasowanej do Twoich potrzeb i projektu.

Zarejestrowanie domeny oznacza zablokowanie dla Ciebie adresu domeny internetowej, która będzie dla Ciebie dostępna przez 12 miesięcy. Możesz przypisać ją do usługi hostingowej w IQHOST lub u innego operatora, a także przekierować do obsługi poczty e-mail w domenie w Google Workspace lub Microsoft 365.

Zarejestruj najtańszy hosting i uruchom pocztę e-mail we własnej domenie, już od 39,95 zł rocznie!. 5 GB przestrzeni na jedno lub wiele kont e-mail, brak spamu, brak reklam, możliwość spersonalizowania ustawień konta i utworzenia wielu adresów internetowych, a także uruchomienia witryny internetowej.

Jaką usługę muszę posiadać, aby utworzyć adres e-mail we własnej domenie?

Do utworzenia konta e-mail we własnej domenie będziesz potrzebował dwie usługi:

  • domena internetowa
  • hosting internetowy

Obie usługi zarejestrujesz, korzystając z oferty IQHOST. Sprawdź najtańszy hosting stron WWW, hosting poczty e-mail oraz tanie domeny internetowe:

Leave a Reply