Co to jest plik .htaccess i jaką pełni funkcję?

Co to jest plik .htaccess i jaką pełni funkcję?

Tworząc stronę internetową musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów. Będziemy musieli zapoznać się z niektórymi pojęciami, które będą częścią naszego codziennego życia. Aby serwery działały poprawnie konieczna jest poprawna konfiguracja. W tym artykule porozmawiamy o tym, czym jest plik .htaccess i jak możemy go skonfigurować.

Spis treści:

Co to jest plik .htaccess

Przede wszystkim wyjaśnimy, czym jest plik .htaccess . Jego nazwa pochodzi od HyperText Access lub Hypertext Access. Jest to plik obecny w konfiguracji serwera Apache. Jest zintegrowany z popularnym oprogramowaniem, które działa jako serwer WWW do obsługi stron internetowych. Ten plik zawiera dyrektywy , które mogą definiować zachowanie serwera Apache . Służy to ograniczeniu działań odwiedzającego, który wchodzi na tę stronę. Pozwala skonfigurować go tak, aby przez cały czas wskazywał, co można, a czego nie można zrobić. Możemy go również skonfigurować tak, aby reagował na ewentualne błędy, które mogą wystąpić w połączeniu i optymalizować ładowanie stron w tym serwisie.

Jak widać jest to plik, który może być kluczem do poprawnego działania. Może wpływać na katalog, w którym jest umieszczony , jak również na wszelkie podkatalogi, które mogą się tam znajdować. Będzie działać tylko na nich, więc interesującą rzeczą w tym przypadku jest umieszczenie go w głównym katalogu naszej strony internetowej. Dlatego możemy powiedzieć, że plik .htaccess to nazwa nadana plikowi, którego będziemy używać do konfigurowania katalogów na serwerze Apache. Pozwala nam dostosować ustawienia polityki i różne zdefiniowane w niej parametry.

Do czego służy plik .htaccess?

Wspomnieliśmy, że plik .htaccess pozwoli nam skonfigurować katalogi serwera Apache. Będziemy mogli w prosty sposób wykonać pewne czynności, które zostaną zastosowane we wspomnianym katalogu, w którym go umieściliśmy. Zobaczmy kilka punktów, o których warto pamiętać.

  • Kontrola dostępu do strony internetowej: Ta funkcja pozwala nam kontrolować, do której strony internetowej i katalogów możemy uzyskać dostęp z określonej strony internetowej. Jeśli chcemy zablokować dostęp do różnych stron internetowych, to właśnie tego pliku należy użyć.
  • Przekieruj subdomeny do podfolderów: jeśli mamy kilka subdomen i chcemy, aby niektóre z tych subdomen „wskazywały” różne podfoldery, ten plik jest za to odpowiedzialny.
  • Przekieruj przez 301 lub 302 (na przykład, aby wejść bez WWW). Powszechnie znane jest przekierowanie 301, które pozwala nam na stałe przekierować z jednego linku na drugi, tak aby pierwszy z nich był niedostępny, a wszystkie żądania kierowane były do ​​drugiego z umieszczonych przez nas linków.
  • Chroń dostęp do folderów: htaccess jest bardzo ważny dla ochrony i kontroli dostępu do niektórych folderów lub katalogów na stronie internetowej.
  • Przekieruj do bezpiecznego połączenia HTTPS: ta funkcja jest dziś bardzo ważna, jeśli uzyskujemy dostęp do strony internetowej za pomocą protokołu HTTP, witryna automatycznie przekaże to żądanie do wersji HTTPS strony internetowej. Nawet jeśli strona internetowa działa tylko z HTTPS, musi mieć przekierowanie z HTTP na HTTPS, ponieważ przeglądarki internetowe będą najpierw próbowały połączyć się przez HTTP.
  • Włącz ochronę bezpośrednich linków na stronie internetowej.
  • Zablokuj określone adresy IP: w tym pliku konfiguracyjnym możemy skonfigurować listę kontroli dostępu, aby zezwalać lub odmawiać dostępu do naszej strony internetowej różnym źródłowym adresom IP.
  • Zmień strefę czasową naszej strony internetowej
  • Unikaj botów, odbywa się to poprzez blokowanie dostępu tego typu ruchu do naszej strony.

Na przykład, gdybyśmy chcieli chronić dostęp do folderów , musielibyśmy dodać następujące elementy do pliku .htaccess:

deny from all

Jeśli chcesz umieścić komentarz, wystarczy napisać #, a następnie to, co chcemy dodać, w ten sposób pomożemy administratorowi systemu dowiedzieć się, co robi ten fragment kodu. W środowisku, w którym mamy bardzo kompletny plik htaccess, z dziesiątkami linijek, bardzo ważne jest napisanie pewnych komentarzy, aby nie mieć problemów, jeśli chodzi o „zrozumienie” tego, co robimy.

Opcje dla .htaccess

Pliki te pozwalają nam wykonać dużą liczbę prostych zadań związanych z konfiguracją serwerów Apache. Jednym z głównych jest między innymi przekierowanie ruchu przychodzącego do określonych folderów.

Jedną z możliwości jakie uzyskujemy jest korzystanie z domen bez www. I to przez przekierowanie 301. Ale aby wyszukiwarki się nie myliły, musisz wybrać jedną z dwóch opcji. Albo z www, albo bez. Ponieważ, jeśli dużo zmienimy między obydwoma trybami, SEO naszej witryny może zostać poważnie uszkodzone. Dlatego wskazane jest unikanie ich częstego mieszania, chyba że z jakiegoś powodu nie mamy alternatywy. Z drugiej strony możemy również dokonać zmian w domenie stron internetowych i nie stanowi to problemu, jeśli chodzi o zbieranie ruchu. Jest to pobierane z poprzedniej domeny i automatycznie przekierowywane do nowej.

Zmian można dokonać również na samej stronie, bez powoływania się na adres. Nie idąc dalej, stronę główną można zmienić za pomocą htaccess. I może to być praktycznie wszystko, na przykład miejsce, w którym chcemy pokazać naszą osobistą markę, ale nie jest to nasza własna strona. Kolejną rzeczą, którą możemy modyfikować, są komunikaty o błędach, takie jak 404, które wskazują, że strona nie istnieje lub jest niedostępna. To sprawia, że ​​wiadomość wygląda inaczej, jak to może być z obrazem.

Jak widać, z htaccess opcje nie zawodzą. Także w kwestiach bezpieczeństwa, gdzie możemy ustalić jakieś parametry ochrony. Co przynosi korzyści nie tylko nam, ale także użytkownikom serwisu. A to bezpośrednio wpływa na statystyki, które możemy z nich uzyskać.

Jak utworzyć plik .htaccess?

Tworzenie pliku .htaccess jest bardzo łatwe. Będziemy musieli użyć dowolnego edytora tekstu lub notatnika. Plik .htaccess to plik tekstowy o określonym formacie, bez konkretnej nazwy, dlatego ważne jest, aby zapisując plik na dysku, pamiętać o zmianie jego nazwy i formatu.

Musimy także pamiętać, że możemy już mieć plik tego typu na naszym serwerze Apache, więc po prostu musimy go zmodyfikować i dodać lub usunąć to, co nas interesuje.

Jeśli w interesującym nas katalogu nie mamy żadnego pliku .htaccess, wystarczy go utworzyć. Jak już wspomnieliśmy, nie potrzebujemy żadnego specjalnego programu. Musimy tylko wpisać w nim różne interesujące nas parametry i zapisać je pod nazwą .htaccess . Nie powinien mieć żadnego rozszerzenia.

Musimy przesłać ten plik, który stworzyliśmy , do interesującego nas katalogu na serwerze Apache. Wskazaliśmy, że wpłynie to również na wszystkie podkatalogi, które są obecne tam, gdzie je umieściliśmy. Dlatego, jeśli chcemy, aby dotyczyło to wszystkich, będziemy musieli umieścić go w głównym katalogu.

Jeśli mamy już jakiś plik .htaccess na naszym serwerze, możemy go pobrać i zapisać jako kopię zapasową na wypadek jakichkolwiek problemów. Po przesłaniu nowego możemy go również skonfigurować od tego momentu, bez konieczności pobierania.

Należy zaznaczyć, że Apache stosuje dyrektywy w takiej kolejności, w jakiej je znajduje. Oznacza to, że plik w katalogu zastąpi inny możliwy plik, który mieliśmy w podkatalogu.

Jak umieścić plik .htaccess na serwerze?

W celu utworzenia pliku .htaccess polecamy skorzystać z aplikacji Notepad ++, która może być dla nas pomocna, także przy edytowaniu i tworzeniu innych plików, również na potrzeby naszej pracy. Do umieszczenia pliku na serwerze FTP będzie konieczne połączenia, np. za pomocą FileZilla.

Jeśli chcesz maksymalnie uprościć sobie cały proces, skorzystaj z WebFTP dostępnego w DirectAdmin. Nie tylko szybko przejść do zawartości serwera FTP, a także skorzystasz z wbudowanego edytora, dzięki któremu utworzysz nowy lub zmodyfikujesz istniejący plik .htaccess.

Leave a Reply