Co to jest oprogramowanie jako usługa (SaaS)?

Co to jest oprogramowanie jako usługa (SaaS)?

Co to jest oprogramowanie jako usługa (SaaS)?

SaaS to skrót od terminu Software as a Service. Jest to jedno z rozwiązań chmurowych obok IaaS i PaaS . Z punktu widzenia usług SaaS oznacza coś w rodzaju oprogramowania jako usługi lub oprogramowania na abonamencie. Dzięki oprogramowaniu na żądanie nie ma wysokich kosztów zakupu, a administracja IT oraz inne usługi lub prace konserwacyjne i aktualizacje są przejmowane przez dostawcę SaaS.

Dzięki SaaS dane klienta lub pracownika nie znajdują się już na jego własnych komputerach, ale u dostawcy SaaS. Użytkownik pozostaje jednak odpowiedzialny za prawidłowe przetwarzanie danych zgodnie z wymogami prawnymi.

SaaS: Oprogramowanie na żądanie – jak to działa?

Dzięki SaaS licencje na oprogramowanie nie są już kupowane, ale wynajmowane co miesiąc lub rok. Dzięki oprogramowaniu jako usłudze użytkownicy uzyskują dostęp do wypożyczonych aplikacji za pośrednictwem sieci i współdzielą zasoby informatyczne, takie jak sprzęt i platformy.

Duża część oprogramowania do wypożyczania może być używana przez Internet w przeglądarce internetowej lub jako aplikacja SaaS. Inne programy są również dostępne do pobrania jako SaaS. Można je instalować i używać bezpośrednio na firmowym komputerze – pod warunkiem, że czynsz jest opłacany miesięcznie lub rocznie.

Jedną z głównych zalet SaaS jest to, że firmy nie muszą już instalować i utrzymywać oprogramowania na własnych serwerach. Dzięki temu firmy mogą zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Jakie są rodzaje SaaS?

Istnieją trzy główne typy oprogramowania jako usługi:

Aplikacja (oprogramowanie jako usługa – SaaS)

Application SaaS zapewnia użytkownikom dostęp do konkretnej aplikacji, m.in. B. Customer Relationship Management (CRM) lub Enterprise Resource Planning (ERP), a także aplikacje HR i księgowe, programy e-mail i wiele innych. Usługodawca zapewnia podstawowy sprzęt i oprogramowanie.

Platforma (Platforma jako usługa – PaaS)

PaaS jest zdefiniowany jako platforma do tworzenia niestandardowych aplikacji, dostarczająca oprogramowanie pośredniczące, narzędzia i usługi potrzebne do hostowania i skalowania aplikacji. Zapewnia również programistom platformę do tworzenia aplikacji na istniejącej infrastrukturze. Platformy programistyczne obejmują również oparte na chmurze IDE i oferty PaaS

Infrastruktur (Infrastruktura jako usługa – IaaS)

IaaS to wyjątkowy sposób na wykorzystanie wirtualizacji pamięci masowej, sieci i serwerów. 

IaaS to metoda dostarczania tych podstawowych elementów przetwarzania danych jako usługi na żądanie i umożliwia mapowanie całej infrastruktury IT jako środowiska chmury zamiast obsługi własnego centrum danych.

Oznacza to, że dział IT nie musi już kupować i wdrażać własnej infrastruktury, ale może w razie potrzeby po prostu pobrać ją od dostawcy usług w chmurze. 

Może to być bardziej wydajny i opłacalny sposób na uzyskanie zasobów potrzebnych do uruchamiania aplikacji i działalności. Ponadto często dołączane są narzędzia programowe do zarządzania środowiskiem, a także odpowiednia umowa dotycząca poziomu usług w celu zabezpieczenia przed przestojami.

Wnioski dotyczące różnych typów Saas

Wszystkie trzy typy mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni typ do swoich potrzeb. Oprogramowanie aplikacji biznesowych jest zwykle łatwe w użyciu i nie wymaga umiejętności programowania. Platformy programistyczne oferują większą elastyczność, ale mogą być również trudniejsze w użyciu. Oprogramowanie infrastruktury systemowej jest zazwyczaj bardzo wydajne, ale może być również złożone i kosztowne w przypadku określonych usług.