Co to jest MySQL?

Co to jest MySQL?

MySQL to system zarządzania relacyjnymi bazami danych (RDBMS) typu open source z modelem klient-serwer opartym na ustrukturyzowanym języku zapytań SQL. 

MySQL to najpopularniejszy system zarządzania relacyjnymi bazami danych na świecie. Jest używany przez Facebook, Google, Adobe, Alcatel Lucent i Zappos, a także wiele witryn/aplikacji internetowych.

Jest rozwijany, dystrybuowany i obsługiwany przez firmę Oracle Corporation. Jest to wydajna, elastyczna i rozszerzalna wieloplatformowa relacyjna baza danych, oparta na znormalizowanym języku SQL (Structured Query Language) używanym do tworzenia relacyjnych baz danych i manipulowania nimi.

Podobnie jak większość systemów zarządzania bazami danych, MySQL ma architekturę klient-serwer i może być używany w środowisku sieciowym.

Prosty przykład, jak to działa: 

 1. Stworzenie w MySQL bazy danych do przechowywania danych i manipulowania nimi, definiowanie relacji między każdą tabelą.
 2. Klienci mogą wykonywać zapytania, wpisując określone instrukcje SQL względem MySQL.
 3. Serwer odpowie żądanymi informacjami, które pojawią się po stronie klienta.

Jak działa MySQL?

MySQL działa w modelu klient-serwer. Sercem systemu zarządzania jest serwer MySQL, który zarządza wszystkimi instrukcjami lub poleceniami w bazie danych. MySQL Server istnieje jako oddzielny program do użytku w środowisku sieciowym klient-serwer oraz jako wbudowana (lub podłączona) biblioteka do oddzielnych aplikacji.

MySQL działa razem z kilkoma narzędziami do zarządzania bazą danych MySQL. Polecenia są przekazywane do MySQLServer przez klienta MySQL zainstalowanego na komputerze.

MySQL został pierwotnie opracowany w celu szybkiej obsługi dużych baz danych. Jeśli MySQL jest zwykle instalowany na jednym komputerze, może przesyłać dane bazy danych do kilku miejsc docelowych: użytkownicy mogą uzyskiwać do nich dostęp za pomocą różnych interfejsów klienta MySQL. Te interfejsy wysyłają instrukcje SQL do serwera i wyświetlają wyniki.

Dlaczego warto uczyć się języka SQL?

Oszczędza to dużo czasu. Możesz przesyłać dane ze wstępnie zakodowanymi zapytaniami, aby zautomatyzować procesy. Poprawisz swoją logikę programowania, co ułatwi Ci naukę innych języków programowania, takich jak R czy Python.

Programiści R lub Python powinni znać język SQL, aby pobierać dane z różnych baz danych SQL przed rozpoczęciem czyszczenia, analizowania lub tworzenia modeli uczenia maszynowego.

SQL istnieje od ponad 30 lat i prawdopodobnie będzie jeszcze przez wiele lat.

Czy i dlaczego WordPress używa bazy danych?

Nawet jeśli Twoja witryna jest małą stroną internetową i ma niewiele sekcji lub bardzo mało informacji, przechowywanych jest mnóstwo funkcji i danych, które są pobierane z bazy danych, aby wszystko działało zgodnie z oczekiwaniami. Jak możesz sobie wyobrazić, WordPress jest dość złożony i ma dużą dynamikę w tym, co dzieje się w jego tle.

WordPress to kolejna aplikacja internetowa, która działa dynamicznie, przechowując wszystko, absolutnie wszystko, w swojej bazie danych. Do pracy wykorzystuje par excellence silnik bazy danych MySQL, który jest zawarty w 99% planów hostingowych dostawców usług hostingowych na całym świecie. WordPress jest jak ładny, duży samochód na zewnątrz, a przechodząc do wp-admin, wchodzimy do jego kokpitu z mnóstwem przycisków i elementów sterujących, aby go dostosować. W tej notatce podniesiemy pokrywę silnika i dowiemy się trochę o tym, jak działa WordPress i jego bazy danych, abyśmy mogli poznać trochę ich strukturę.

Oto niektóre dane przechowywane w bazie danych WordPress MySQL:

 • Adres URL i ustawienia witryny.
 • Wewnętrzne strony witryny lub posty na blogu, takie jak ten, który właśnie czytasz.
 • Ustawienia i zmienne używanego motywu lub szablonu.
 • Informacje i dane dotyczące wtyczek lub rozszerzeń, które zainstalowałeś.
 • Teksty i komentarze użytkowników.
 • Informacje, organizacja i etykiety.

Jaka jest struktura bazy danych MySQL WordPress?

Jak w każdej bazie danych, informacje w bazie danych WordPress są uporządkowane i aby można je było łatwo zrozumieć, podzielono je na kilka tabel. Podczas instalacji WordPress prawdopodobnie wybrałeś przedrostek „wp_” dla tabel bazy danych. Oznacza to, że jeśli używamy tej samej bazy danych do przechowywania kilku aplikacji, możemy szybko wykryć, które z nich należą do WordPressa, a które nie.

Tabele bazy danych są zorganizowane w następujący sposób i działają jak foldery w szafce na akta. Podobnie jak szafka na dokumenty, której używasz do przechowywania dokumentów domowych lub biurowych, może mieć różne foldery, w których przechowujesz rachunki za media, dokumenty dostawców i pokwitowania, WordPress ma jeden na treść, inny na komentarze, inny na użytkowników, jeszcze inny na tekst Twoje posty na blogu lub strony wewnętrzne i tak dalej. Oczywiście każdy z odpowiednimi wewnętrznymi okładkami do uporządkowania dokumentów.

Oto najważniejsze tabele, które znajdziesz w bazie danych WordPress:

 • wp_users
 • wp_usermeta
 • wp_comments
 • wp_commentmeta
 • wp_linki
 • wp_opcje
 • wp_posty
 • wp_postmeta
 • wp_terms
 • wp_term_relacje
 • wp_term_taksonomia

Leave a Reply