Co to jest atak DDoS?

Co to jest atak DDoS?

Cyberataki są dziś bardzo powszechne. Dużą część tego stanowią odmowy usługi. To odrodzenie jest z pewnością spowodowane łatwością, z jaką można przeprowadzić taki atak.

Co to jest atak DDos?

DDos oznacza „rozproszoną odmowę usługi” lub rozproszoną odmowę usługi w języku angielskim. Mówiąc prościej, dzisiaj nazywana odmową usługi, zazwyczaj polega na inwazji na stronę internetową z żądaniami w krótkim czasie, aby spowodować nieprawidłowe działanie jej systemu i awarię. Jego „rozproszony” aspekt wskazuje, że źródła żądań są liczne i jednocześnie zbiegają się w jedną stronę.

Ten rodzaj ataku należy odróżnić od hakowania komputera, nawet jeśli oba mają pewne punkty zbieżności. W przeciwieństwie do hakowania, nie chodzi o uzyskanie dostępu do plików strony internetowej. Chodzi raczej o spowodowanie awarii witryny poprzez spowodowanie nagłego wzrostu liczby żądań. Należy jednak zauważyć, że działanie to naraża pliki na ataki i może ułatwić dostęp do tych plików.

Jaki jest koszt ataku DDos?

Jeśli chodzi o koszt ataku DDoS, należy zauważyć, że formuła jest prosta do jego przeprowadzenia, a jego koszt jest wtedy nieznaczny, aby spowodować wielkie szkody. Dlatego jest bardzo dostępny dla każdego, kto jest zdecydowany uszkodzić strukturę. Ponadto należy zauważyć, że wszystkie strony internetowe mogą paść ofiarą ataków DDoS, ale niekoniecznie muszą zostać naruszone.

Wszystkie struktury są zatem narażone na to ryzyko. Na szczęście przed jej destrukcyjnymi skutkami można się uchronić. Zanim przejdziemy do środków ochrony, należy przeanalizować cel ataku DDoS oraz wskaźniki, które sygnalizują, że padliśmy ofiarą ataku typu „odmowa usługi”.

Cel ataku DDoS

Głównym celem ataku DDoS jest spowodowanie całkowitego przerwania działania na stronie internetowej lub zatrzymanie jej działania. Ta przerwa może być spowodowana kilkoma celami.

Atak mający na celu wyrządzenie szkody konkurentowi

Nie mogąc tworzyć lepszych treści i odpowiednio optymalizować swojej strony, niektóre firmy wolą eliminować konkurencję, uniemożliwiając swoim konkurentom kontynuowanie działalności. Wystarczy zatem, aby firma lub osoba prywatna zatrudniła hakera do ataku DDos . W ten sposób wpłynie to tylko na stronę internetową swojego konkurenta. Zanim witryna zostanie ponownie uruchomiona, firma może wprowadzić produkt, agresywnie reklamować się i używać nazwy witryny, której dotyczy problem, jako słowa kluczowego w celu generowania rzeczywistego ruchu.

W efekcie strona po przywróceniu może stracić swoją pozycję w naturalnych wynikach Google. Ponadto należy zauważyć, że trudno jest pozwać osobę odpowiedzialną za denuncjowanie ataku DDos, ponieważ bardzo trudno jest udowodnić jego źródło. Atak nie pochodzi nawet z adresu IP osoby, która go sprowokowała.

Atak DDoS mający wpływ na zawartość

Wiele witryn często padało ofiarą ataków DDoS ze względu na ich zawartość. Zasadniczo są to strony, które dotyczą drażliwych tematów, takich jak rasizm, aborcja i wszelkie formy donosu. Platformy te są często atakowane przez osoby, które nie podzielają poglądów ujawnionych na ich stronach.

Atak DDoS w celach politycznych

Ataki DDoS w celach politycznych stają się w ostatnich latach coraz częstsze. Tym samym ofiarą tego ataku może paść strona internetowa partii politycznej lub instytucji publicznej odpowiedzialnej za wybory.

Skąd wiesz, czy Twoja witryna jest celem ataków DDos?

Istnieje kilka wskaźników, które informują, że Twoja witryna doświadcza ataku Ddos. Wskaźniki różnią się w zależności od charakteru ataku i poziomu ochrony strony.

Powtarzające się przestoje witryny

Najczęściej powtarzającym się wskaźnikiem jest częste zamykanie witryny kilka razy w pewnym okresie czasu. Platforma staje się niedostępna i wyświetla błąd 502 po nagłym wzroście liczby zapytań do witryny. W rezultacie wszystkie usługi i treści strony internetowej stają się niedostępne i nie działają.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać szczyt żądań z ataku DDos. Taki skok jest nagły podczas normalnego działania strony iw krótkim czasie uniemożliwia całe działanie strony. Ten skok jest wyraźniejszy niż zwykłe skoki, których doświadcza witryna.

Czas trwania awarii

Czas trwania awarii pozwala wiedzieć, czy jesteś ofiarą ataku DDoS. Ten rodzaj ataku trwa zwykle kilka sekund lub nawet kilka godzin na przestrzeni kilku dni, aż haker osiągnie swój cel. W 82% przypadków atak trwa 4 godziny. W najrzadszych przypadkach atak może trwać nawet do 100 godzin.

Przeciążenie serwera

Jeśli Twój serwer jest często przeciążany, może to być atak DDos. Ataki te mają reputację przeciążania serwera w taki sposób, że powoduje on awarię. W związku z tym serwer nie jest już w stanie przetworzyć dużej ilości wprowadzanych informacji. W takich przypadkach ważne jest, aby odpowiednio wcześnie poczynić odpowiednie ustalenia.

Ponadto odmowa usługi objawia się również przeciążeniem pasma, aw innych przypadkach wyczerpaniem zasobów systemowych.

Czego unikać, aby uchronić się przed atakiem DDoS?

W obliczu konsekwencji ataków DDos rozumiemy znaczenie cyberbezpieczeństwa. Pierwszym sposobem zabezpieczenia się jest poznanie czynników sprzyjających skutkom ataków DDos na stronę internetową. Uświadamiając sobie te środki, łatwiej jest chronić się przed skutkami tych ataków.

Niski koszt zawodny hosting

Wielu właścicieli witryn korzysta dziś z usług oferowanych po niższych kosztach, a nawet za darmo.  Niebezpieczeństwo związane z tymi hostingami polega na tym, że brakuje im wsparcia i mają dużą liczbę klientów.

Powodem, dla którego ceny są tak niskie, jest to, że z zakwaterowania korzysta wiele osób. W przypadku, gdy jeden z użytkowników hostingu padnie ofiarą ataku, wpłynie to na wszystkich pozostałych użytkowników. Dostawcy tych noclegów w większości przypadków nie stosują żadnych środków zapobiegania atakom, a nawet nie ostrzegają w przypadku ataku. Ponadto w takiej sytuacji nie otrzymasz żadnej pomocy.

Użycie niezabezpieczonego lub wygasłego kodu

Niezabezpieczony kod to sposób na narażenie się na różne ataki DDoS i ich skutki. Dlatego najlepiej jest aktualizować witrynę. Zaleca się również korzystanie z motywów i rozszerzeń, których źródła są godne zaufania. Ponadto należy unikać instalowania kodów niezgodnych z Twoim hostingiem.

Zalecane środki ochrony

Właściciele witryn mają do dyspozycji kilka środków ochrony. Jednym z głównych zalecanych środków ochrony jest stosowanie zapór sieciowych i systemów równoważenia obciążenia. Ta sztuczka pozwala być przepuszczalnym dla wielu żądań bez przeciążania systemu. Haker może zaatakować, nie będzie mógł wpływać na witrynę. Wskazane jest również stosowanie systemów filtrujących dostosowanych do ataków DDoS. Jako przykład możemy przytoczyć białą listę lub czarną listę. Skutecznym sposobem jest również filtrowanie operatora tranzytowego.

Ponadto wskazane jest hostowanie witryny u zaufanych dostawców, którzy oferują ochronę przed atakami i pomagają odzyskać witrynę w przypadku ataku, niezależnie od jego charakteru. Ponadto wysoce zalecane jest korzystanie z CDN w celu wzmocnienia bezpieczeństwa Twojej witryny.

Ostatecznie ataki DDoS mogą być bardzo destrukcyjne. Konieczne staje się zatem podjęcie niezbędnych środków, aby nie ponosić kosztów. 

Ochrona DDoS

Aby chronić swoją witrynę internetową przed atakiem DDoS, należy unikać pewnych działań, takich jak ujawnianie poufnych informacji, takich jak adresy IP, rejestracja domeny i dane dotyczące hostingu witryny. Te informacje mogą zostać wykorzystane przez hakerów do przeprowadzenia ataku na Twoją stronę internetową. Ważne jest również, aby unikać korzystania z niezabezpieczonych sieci lub publicznych Wi-Fi w celu uzyskania dostępu do panelu administracyjnego witryny, ponieważ może to ułatwić hakerom uzyskanie dostępu do Twojej witryny

Usługi IQhost.pl a ochrona przed atakami DDoS

IQhost.pl oferuje kompleksową ochronę przed atakami DDoS, która obejmuje ochronę na poziomie sieci, oczyszczanie ruchu i monitorowanie 24/7. Ich ochrona polega na filtrowaniu ruchu przychodzącego i blokowaniu żądań ze złośliwych źródeł, przepuszczając tylko legalny ruch. Dzięki temu Twoja witryna pozostaje dostępna dla odwiedzających i chroniona przed atakami DDoS. Wybór usług hostingowych IQhost.pl to skuteczny sposób na ochronę Twojej witryny przed szkodliwymi skutkami ataków DDoS i zapewnienie ciągłości działania Twojej firmy. Ważne jest, aby poważnie traktować ataki DDoS i inwestować w niezawodną ochronę, aby Twoja witryna była bezpieczna.

Leave a Reply