9 darmowych CMS-ów, które warto poznać

9 darmowych CMS-ów, które warto poznać

CMS lub systemy zarządzania treścią stały się niemal niezbędne do stworzenia strony internetowej bez znajomości kodu. Dzięki prostemu interfejsowi i wielu funkcjom oferują bardzo konfigurowalne środowisko, które jest dostępne dla wszystkich.

Ale przy wyborze CMS wybór może być trudny… Na rynku jest mnóstwo narzędzi, z których każde ma swoje zalety i wady. Aby Ci pomóc, oto wybór 9 systemów zarządzania treścią, których nie możesz przegapić w nadchodzącym roku.

„Klasyczny” CMS

WordPressa

Czy nadal musimy prezentować WordPressa? Tylko ten prawdziwy moloch ma prawie połowę udziału w rynku w branży. Ale są dobre powody tego sukcesu! WordPress wyróżnia się łatwością obsługi, wszechstronnością i społecznością, z ponad 50 000 wtyczek w katalogu.

Joomla

Joomla to drugi najpopularniejszy CMS na rynku. I nie bez powodu! Oprogramowanie oferuje bardzo prostą instalację i konfigurację, z szeroką gamą funkcji. Aktywna społeczność i bardzo obszerny katalog rozszerzeń dopełniają tego wszystkiego. Jednak Joomla jest nieco mniej „głównym nurtem” niż jej rywal, WordPress.

Nie ukrywajmy jednak, że spektakularny sukces WordPress powoduje, że wszystkie inne systemy CMS zyskują co najwyżej kilka % udziału w tworzeniu witryn internetowych.

Drupala

Drupal został pierwotnie zaprojektowany do tworzenia przestrzeni społecznościowych online. Nawet dzisiaj pozostaje bardzo wydajny jak na tego typu projekty z dość zaawansowanymi funkcjonalnościami bloga czy forum. Podstawowe oprogramowanie jest stosunkowo ograniczone, ale elastyczne dzięki rozszerzeniom. Jej zarządzanie wymaga jednak dość specjalistycznych umiejętności.

Prestashop

Prestashop to świetny klasyk do tworzenia witryn e-commerce, który pozostaje aktualny w 2020 roku. Oferuje przejrzyste i intuicyjne zaplecze, zaprojektowane specjalnie do zarządzania sklepem internetowym. Ponadto platforma jest zoptymalizowana pod kątem sprzedaży na urządzeniach mobilnych i ma silną społeczność.

Wix

Wix to jedna z najprostszych i najbardziej intuicyjnych platform do tworzenia witryn na rynku. Dzięki edytorowi typu „przeciągnij i upuść” pozwala każdemu tworzyć piękne strony internetowe za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Jednak narzędzie szybko okazuje się ograniczone dla zaawansowanych użytkowników lub na przykład dla witryn e-commerce.

Alternatywne CMS do odkrycia:

Ghost

Ghost to CMS w całości zaprojektowany dla blogerów. Od pisania artykułów po układ, w tym optymalizację SEO… Wszystko po to, aby ułatwić życie autorom, którzy szukają wydajnego i intuicyjnego narzędzia do pisania swoich postów. Jest jednak dość ograniczony do zastosowań innych niż blogowanie.

Craft CMS

Craft CMS to CMS skierowany bardziej do projektantów stron internetowych i profesjonalnych programistów niż do ogółu społeczeństwa. Użytkownik może w ten sposób w pełni zarządzać swoim kodem HTML i CSS, jednocześnie dostosowując zaplecze według własnego uznania. Wszystko to z bardzo intuicyjnym interfejsem, aby pracować jeszcze wydajniej.

Magnolia

Magnolia jest weteranem świata CMS, istniejącym od ponad 15 lat. Jednak udało mu się odkryć siebie na nowo, oferując proste, szybkie i niezwykle elastyczne oprogramowanie. Pozwala na stworzenie własnej, szytej na miarę platformy cyfrowej z dużą swobodą. Z drugiej strony jest przeznaczony dla świadomego społeczeństwa.

Flextype 

Nowość na rynku, Flextype to hybrydowy CMS, który pozwala na realizację szerokiej gamy projektów: strony internetowej, aplikacji mobilnej, e-commerce… znalezione w zwykłym CMS.

Vapid CMS

Vapid CMS został specjalnie zaprojektowany dla „tych, którzy tworzą strony internetowe dla innych”. W szczególności pozwala na swobodne dostosowywanie interfejsu i pulpitów nawigacyjnych z HTML. Oprogramowanie jest celowo ograniczone, ze zmniejszoną liczbą elementów i koncepcji. Z drugiej strony można go bardzo szybko opanować.