Co to jest domena internetowa?

Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa to Twój adres w sieci Internet, który możesz używać do wyświetlania strony internetowej, w konfiguracji konta e-mail, we własnej domenie, a także tworzenia subdomen lub podejmowania innych działań, w których adres ten będzie stanowił kluczowy element konfiguracji.

Rolą adresu domeny internetowej jest przede wszystkim zastąpić trudny do zapamiętania adres IP serwera, lokalizacji sieciowej, np. 112.96.95.94, łatwym w obsłudze adresem – adresem domeny.

  • Przykład: adres domeny iqhost.eu to adres domeny europejskiej.

Czy jestem właścicielem domeny?

Rejestrując domenę internetową, uzyskujesz prawa do zarządzania nią, tj. używania jej, np. w konfiguracji poczty czy strony internetowej. Opłacasz domenę zgodnie z cennikiem, jaki zaproponował Ci rejestrator, tj. firma, która reprezentuje właściwy dla danej domeny rejestr.

Kiedy zarejestrujesz domenę, mówisz o sobie, że jesteś jej właścicielem, ale tak naprawdę uzyskujesz jedynie prawa do używania jej. Opłacasz abonament, konfigurujesz domenę, ale w chwili, gdy wygaśnie jej termin ważności, domena wraca do puli nazw wolnych.

Czy wiesz, że możesz zarejestrować różne rodzaje domen, np. polskie, regionalne, globalne i europejskie? Sprawdź:

Domena i hosting w jednej firmie

Domenę internetową możesz przenosić pomiędzy różnymi rejestratorami, czyli firmami, które oferują Ci możliwość zarejestrowania domeny. Zwykle domeny rejestruje się tam, gdzie są one najtańsze. Rozsądnym wyborem jest jednak utrzymywać domeny w tej samej firmie, gdzie masz hosting. To wygodne rozwiązanie pozwala Ci kontrolować terminy płatności, zmniejszając ryzyko utracenia domeny, a dodatkowo zapewnia to szybszy dostęp do konfiguracji usług oraz pomocy technicznej, w przypadku, gdy coś się dzieje z usługami i strona czy poczta e-mail, nie są dostępne.

Podsumowanie

Podsumowując, domena internetowa to Twój adres w sieci Internet, którym posłużysz się, np. uruchamiając witrynę internetową, sklep, bloga, a także zakładając unikalne adresy e-mail, jakich nie oferują dostawcy bezpłatnej poczty e-mail.

Usługami, które współpracują bezpośrednio z domeną, jest hosting internetowy oraz certyfikat SSL. Hosting internetowy to Twoja przestrzeń na pliki strony internetowej, aplikacje internetowe i pocztę e-mail, a certyfikat SSL odpowiada za szyfrowanie danych przekazywanych ze strony WWW i podczas wysyłania poczty. Certyfikat SSL w IQHOST.EU masz całkowicie za darmo, a hosting internetowy w możliwie najniższej cenie, na serwerach zlokalizowanych w Polsce!