Jak przesłać i rozpakować archiwum .ZIP na serwer FTP?

Jak przesłać i rozpakować archiwum .ZIP na serwer FTP?

Serwer FTP pozwala m.in. na przesyłanie plików i udostępnianie ich w sieci Internet. Dotyczy to tak samo plików dokumentów, obrazów, filmów, jak i plików strony internetowej, np. WordPress. Ponieważ przesyłanie wielu plików i folderów, może stanowić problem, zarówno organizacyjny, jak również sprawnościowy dla programu, często najlepszym wyjściem jest utworzenie archiwum plików, np. archiwum .ZIP oraz przesłanie go na serwer, a następnie rozpakowanie. Jeśli planujesz, np. ręcznie zainstalować CMS WordPress z plików instalacyjnych lub właśnie otrzymałeś witrynę od agencji, ten poradnik może być właśnie dla Ciebie.

W tym poradniku znajdziesz informacje o obsłudze archiwum .ZIP w kliencie FTP, WebFTP, który znajdziesz w panelu DirectAdmin. Nie wymaga on instalacji dodatkowych wtyczek, narzędzi ani oprogramowania typowego dla komputerów PC. To aplikacja działająca w oknie przeglądarki.

W odróżnieniu od typowych programów FTP, WebFTP, menadżer plików w przeglądarce internetowej, posiada zarówno opcje przesyłania plików, w tym archiwów .ZIP, jak również ich rozpakowania.

Zastanawiasz się, gdzie jest najlepszy czy najtańszy hosting stron internetowych? Poznaj ofertę IQhost – nowoczesnych i wydajnych usług hostingowych dla małych stron, firm, instytucji. W ofercie także dedykowane serwery i wsparcie administratora. Poznaj szybki hosting IQhost.

Jak przesłać archiwum .ZIP na serwer FTP?

  1. Uruchom menadżera plików WebFTP w panelu DirectAdmin, opcja Zarządzanie plikami.
  2. Przejdź do wybranej lokalizacji na serwerze FTP.
  3. Skorzystaj z opcji Prześlij plik, aby przesłać archiwum na serwer FTP.

Jak rozpakować archiwum .ZIP na serwerze?

  1. Zaznacz jeden lub kilka plików i folderów do rozpakowania.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszki lub skorzystaj z opcji (3 kropki) na górze ekranu.
  3. Kliknij Rozpakuj.
  4. Wskaż ścieżkę, w której zawartość archiwum ma zostać wypakowana.
  5. Wybierz pliki do wyodrębnienia, jeśli chcesz rozpakować tylko część archiwum.
  6. Kliknij Rozpakuj.

Wskazanie właściwej ścieżki dla wypakowywanych plików i folderów, może być ważne, jeśli, spakowane archiwum nie zawiera katalogu z zawartością. Jeśli przykładowo rozpakowujesz plik instalacyjny WordPress, domyślnie wszystkie pliki zostaną umieszczone w katalogu o nazwie “wordpress“.