WordPress w 2022 roku – Czy to wciąż najlepszy CMS?

WordPress w 2022 roku – Czy to wciąż najlepszy CMS?

Kto nigdy nie słyszał o WordPressie do stworzenia strony internetowej? Od czasu swojej premiery w 2003 roku WordPress przeszedł długą drogę w świecie tworzenia stron internetowych. Ten słynny system zarządzania treścią, początkowo uważany za proste narzędzie do projektowania blogów, ma teraz swoje miejsce zarówno wśród najmniejszych blogerów, jak i największych firm. Skoncentruj się na niezwykłym sukcesie WordPressa i przyszłości tej platformy w 2022 roku.

WordPress, co to właściwie jest?

WordPress to system zarządzania treścią (CMS), który sprawia, że ​​tworzenie stron internetowych jest intuicyjne i dostępne dla wszystkich, w tym dla początkujących w tej dziedzinie.

Ponieważ narzędzie jest dostępne na zasadzie open source, może z niego bezpłatnie korzystać każdy, kto chce rozpocząć projektowanie strony internetowej bez znajomości programowania. Innymi słowy, WordPress to jeden z najłatwiejszych sposobów na stworzenie strony internetowej, bloga, sklepu internetowego i nie tylko.

Jaka jest różnica między WordPress.org a WordPress.com? 

WordPress.org i WordPress.com to dwa różne podmioty. WordPress.org, zwany także samoobsługowym WordPressem, to darmowe oprogramowanie typu open source, które pozwala szybko stworzyć stronę internetową zainstalowaną na własnym hostingu. WordPress.com to płatna platforma, która oferuje gotową formułę projektowania strony internetowej, od hostingu po konserwację i dostosowywanie projektu.

W rzeczywistości darmowe rozwiązanie WordPress, WordPress.org, pozwala na większą elastyczność i większą swobodę w dostosowywaniu funkcjonalności witryny. Chociaż wymaga to pewnej wiedzy technicznej lub odrobiny szkolenia, pozwala w pełni wykorzystać potężny i regularnie aktualizowany CMS.

Rozwiązanie CMS WordPress: dla kogo?

WordPress obsługuje dużą liczbę stron internetowych wszelkiego rodzaju. Będąc oprogramowaniem typu open source, może być używany przez każdego, niezależnie od budżetu czy poziomu umiejętności użytkownika. Z CMS korzystają więc zarówno największe firmy, jak i osoby prywatne.

Jesteś ciekaw najsłynniejszych stron, które bazują na systemie WordPress? Od najbardziej znanych międzynarodowych firm po oficjalne strony Białego Domu, WordPress podbił wiele instytucji. The Walt Disney Company, LVMH, oficjalny blog Microsoftu czy BBC należą do milionów witryn obsługiwanych przez WordPress. Co więcej, BuiltWith mówi nam, że WordPress ma 38,03% udziału w rynku wśród 10 000 najczęściej odwiedzanych witryn w sieci. Popularność, która jest dobrze ugruntowana.

Jakie są główne alternatywy dla CMS WordPress?

Chociaż zajmuje centralne miejsce w świecie tworzenia stron internetowych, WordPress znajduje się obok wielu systemów zarządzania treścią. Można zatem rozważyć wiele alternatyw dla słynnej platformy, aby stworzyć stronę internetową. Przejrzyjmy wydajność głównych alternatyw dla CMS WordPress.

Bezpośrednia konkurencja: Wix, Drupal i Joomla

Z największym udziałem w rynku wśród hostowanych stron internetowych i ponad 180 milionami stron utworzonych na swojej platformie, Wix zajmuje pierwsze miejsce wśród bezpośrednich konkurentów WordPressa. Chociaż jego funkcjonalność jest bardziej ograniczona niż WordPress, system zarządzania treścią Wix ułatwia tworzenie stron internetowych. A wszystko to bez wiedzy technicznej. To właśnie uzasadnia rozwój systemu Wix, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem twórców hostowanych witryn.

Drupal i Joomla to bardziej techniczne alternatywy typu open source dla WordPress dla witryn wymagających bardziej złożonych rozwiązań. Jeśli chodzi o wzrost, te dwa systemy odnotowały znaczny spadek w ostatnich latach, oddając WordPressowi coraz ważniejszy udział w rynku. Dowód na to, że WordPress jest elastycznym rozwiązaniem dla nowicjuszy i doświadczonych programistów.

Skoncentruj się na handlu elektronicznym dzięki WooCommerce i Shopify

WordPress był pierwotnie przeznaczony do projektowania blogów. Ale system zarządzania treścią jest obecnie używany w innych obszarach, takich jak e-commerce. Rozszerzenie WooCommerce, opracowane w celu zaspokojenia tego popytu, ukrywa się obecnie za 7% internetowych witryn e-commerce. Wśród stron o mniejszym ruchu udział WooCommerce w rynku sięga nawet 25%.

Shopify jest głównym konkurentem WooCommerce. Platforma oferuje również zintegrowane rozwiązania do rozbudowy sklepu internetowego za pomocą kilku kliknięć. Ma podobny udział w rynku do WooCommerce, co czyni go silnym rywalem w platformowej grze e-commerce.

Rozwiązanie WordPress w statystykach: udział w rynku i wzrost

Jaki jest udział w rynku WordPressa?

System zarządzania treścią WordPress obsługuje obecnie ponad 40 % (około 44%) stron internetowych. Jest również ukryty za prawie 15% najczęściej odwiedzanych stron na świecie. Rosnąca popularność, która wiele mówi o jego funkcjach, łatwości użytkowania i bezpieczeństwie, jakie oferuje swoim użytkownikom.

Statystyki użytkowania WordPressa

Jej duży udział w rynku CMS pochodzi z 500 witryn budowanych każdego dnia na WordPress. Średnio co sekundę na słynnej platformie publikowanych jest 17 wpisów na blogu.

Miesięcznie ponad 409 milionów internautów przegląda ponad 20 miliardów stron stworzonych za pomocą WordPressa. Prawie 70 milionów artykułów i ponad 77 milionów komentarzy jest publikowanych każdego miesiąca dzięki WordPress. Imponujące liczby, które same w sobie świadczą o popularności platformy na całym świecie.

Statystyki aktualizacji WordPressa

Daleki od zamrożenia w czasie, system WordPress ewoluuje wraz z cyfrowymi transformacjami i ulepszeniami technicznymi. Obecna wersja systemu zarządzania treścią to branch 5.9, która zostanie uruchomiona w lutym 2022 r.

WordPress w wersji 5 jest preferowany przez 92,4% użytkowników. 7,2% pozostało przy wersji 4, a mniej niż 1% nie zaktualizowało swojej strony internetowej z jednej z poprzednich wersji.

Statystyki dotyczące rozszerzeń dostępnych na WordPress

Darmowe lub płatne rozszerzenia dostępne w WordPress mają na celu dodanie funkcjonalności do Twojej witryny, w zależności od budżetu i Twoich potrzeb.

Do tej pory w katalogu rozszerzeń WordPress dostępnych jest ponad 55 000 rozszerzeń. Każdy z nich przyczynił się do miliardów pobrań rozszerzeń, które zostały wykonane na platformie. Wśród najpopularniejszych rozszerzeń, Classic Editor, Elementor, Yoast SEO i Akismet znajdują się na szczycie najczęściej instalowanych wtyczek.

Statystyki bezpieczeństwa WordPressa

Uważany za bezpieczny system WordPress może jednak pozostać podatny na naruszenia danych i włamania.

Główne luki w zabezpieczeniach WordPressa są związane z jego rozszerzeniami w 52% przypadków oraz z platformą hostingową witryny w 41% przypadków. Należy również zauważyć, że 44% włamań jest wynikiem przestarzałej strony internetowej: stąd znaczenie systematycznego przeprowadzania aktualizacji zabezpieczeń WordPress.

Czy popularność CMS WordPress nadal rośnie? 

Odpowiedź jest bez odwołania. Tak, WordPress zdobywa udział w rynku z dnia na dzień iw stałym tempie. Rzeczywiście, w ciągu ostatnich 10 lat CMS stale się rozwijał, nie wykazując żadnych oznak spowolnienia.

Wszystko wskazuje więc na to, że słynny system zarządzania treścią będzie się rozwijał wraz z powstającymi stronami internetowymi. Otwarte oprogramowanie, bezpłatne, niezawodne i elastyczne, jest obecnie jednym z preferowanych rozwiązań dla twórców blogów i stron internetowych wszelkiego rodzaju. Handel elektroniczny nie pozostaje już w tyle, ponieważ WooCommerce pozwolił WordPressowi wyrobić sobie markę w handlu elektronicznym. Dlatego jego rosnąca popularność sprawia, że ​​WordPress jest CMS stworzonym, by przetrwać.