Różnica między domeną a subdomeną

Różnica między domeną a subdomeną

Subdomena to sposób na posiadanie powiązanej (internetowej) witryny jako załącznika do głównej witryny. Subdomeny są typu: http://subdomain.domain.com, tak naprawdę wskazują folder hostingu, który zakontraktowałeś, ale pokazują jego zawartość z subdomeny.

Na przykład, jeśli zamiast wyświetlać swojego bloga w ten sposób: http://www.twojadomena.com/blog/, chcesz wyświetlać go z subdomeny, możesz utworzyć subdomenę, która wygląda tak: http://blog.twojadomena. com/

  • Domena, subdomena, adres w domenie
  • Jaka jest różnica między domeną a subdomeną?
  • Po co tworzyć subdomenę?
  • Jak utworzyć subdomenę?

Domena, subdomena, adres w domenie

Kiedy rozpoczynamy projekt internetowy, jednym z najważniejszych elementów, które musimy wziąć pod uwagę, jest domena: to nazwa, która będzie identyfikować Twoją stronę dla potencjalnych użytkowników. W wielu przypadkach domena ta będzie również służyć jako marka lub znak rozpoznawczy do celów reklamowych. Jak możemy wybrać oryginalną domenę dla naszej strony i jak rozpoznać różnicę między domeną a subdomeną internetową?

Aby wyjaśnić problem, możemy powiedzieć, że główną różnicą subdomeny jest hierarchia. Oznacza to, że kiedy mówimy o różnicy między domeną internetową a subdomeną, mówimy o różnych poziomach klasyfikacji. W ten sposób subdomena jest klasyfikowana w domenie głównej, a nigdy na odwrót.

Różnice między domeną a subdomeną pozwalają na zastosowanie różnych klasyfikacji do strony w celach organizacyjnych, reklamowych, administracyjnych lub innych.

Kolejną interesującą uwagą dotyczącą różnicy między domeną a subdomeną jest ilość. Nie wszystkie strony umożliwiają tworzenie nieograniczonej liczby subdomen. Będzie to zależeć od Twojej usługi hostingowej, to znaczy będziesz mieć ograniczenia co do liczby subdomen, które możesz utworzyć.
Ze swojej strony powinieneś pamiętać, że nie każda domena jest dostępna, możliwe, że nazwa, którą chcesz dla swojej strony, jest już używana przez kogoś innego, więc będziesz musiał pomyśleć o innym wariancie.

Jak widać, różnice między domeną a subdomeną oznaczają również, że zawsze musisz zarejestrować domenę, z której chcesz korzystać; subdomeny będą podporządkowane tej domenie głównej.
Zrozumienie tych różnic pozwoli Ci lepiej wykorzystać narzędzia do organizacji Twojej witryny lub lepiej wykorzystać wynajętą ​​usługę hostingową.

Jaka jest różnica między domeną a subdomeną?

Poza hierarchią, jaka jest różnica między domeną a subdomeną? Kolejną ważną różnicą między domeną a subdomeną jest koszt. Podczas gdy aby zarejestrować domeny, musisz płacić roczną opłatę firmie lub podmiotowi, który ci je dostarcza, natomiast subdomena jest całkowicie bezpłatna i jest uwzględniona jako funkcja w różnych usługach hostingowych lub zakupu domen.

Aby lepiej zobrazować różnicę między subdomeną a domeną, możemy zrobić przykład. Załóżmy, że masz stronę, której główną domeną jest: twojastrona.com i utworzyłeś wpis z subdomeną do dzielenia się doświadczeniami, która wyglądałaby tak: blog.twojastrona.com. Tutaj ilustrujemy różnicę między domeną a subdomeną pod względem hierarchii: domena główna ma najwyższy poziom, w przeciwieństwie do subdomeny, która ma hierarchię trzeciego poziomu. Subdomena zostanie dołączona do domeny.

Biorąc pod uwagę koszt domeny jako część różnic między domeną a subdomeną, możemy również uwzględnić różnice z zaparkowanymi domenami.

Po co tworzyć subdomenę?

Tworzenie subdomeny ma kilka zalet. Po pierwsze, różne sekcje mogą być zorganizowane całkowicie niezależnie od treści internetowych publikowanych w domenie głównej. To jest główna funkcja subdomeny: oddzielanie różnych sekcji witryny i efektywne organizowanie treści.

Innym powodem używania subdomen jest unikanie ładowania głównej domeny informacjami. W praktyce jest to kolejna domena z własnymi obrazami, rozszerzeniami i stronami. W ten sposób będzie szedł szybciej podczas nawigacji.

Na koniec warto podkreślić zaletę, że nie będziesz musiał płacić za inną domenę, ale wielu rejestratorów oferuje nieograniczoną liczbę subdomen w tej samej cenie domeny.

Jak utworzyć subdomenę?

Przede wszystkim zastanów się, jakie imię chcesz mu nadać. Im krócej i bardziej opisowo, tym lepiej. Na przykład, jeśli ma to być sklep elektroniczny, najlepiej nazwać go sklep.nazwa-firmy.net.pl , aby użytkownicy od razu identyfikowali się, gdzie się znajdują.

  1. Zaloguj się do panelu DirectAdmin usługi hostingowej, do której przypięta jest domena główna.
  2. W obszarze Zarządzanie kontami wybierz Konfiguracja domen.
  3. Utwórz nową domenę, podając adres subdomeny.

Więcej o dodawaniu subdomen w panelu DirectAdmin znajdziesz w dedykowanym artykule.

  • Jak utworzyć subdomenę na hostingu w IQHOST?

Sprawdź także:

Co to jest hosting i domena oraz do czego służy?

Można powiedzieć w dużym uproszczeniu , że hosting to wynajęcie miejsca na dysku serwera, na którym są przygotowane wszystkie niezbędne programy, abyś mógł wgrać swoją stronę internetową i mieć wszystkie swoje e-maile w jednym miejscu. A domena jest niezbędnym adresem do działania tej sieci i tego e-maila.

Leave a Reply