Najlepsze rozwiązanie do hostowania wielu stron internetowych

Najlepsze rozwiązanie do hostowania wielu stron internetowych

Obecnie posiadanie jednej witryny internetowej jest powszechne, a wiele osób obsługuje wiele projektów do różnych celów. W świecie biznesu obecność w Internecie może zadecydować o zwiększeniu skali działalności lub walce o przetrwanie. Jakie masz opcje, gdy chcesz z łatwością hostować wiele witryn?

  • Jeśli jesteś projektantem stron internetowych lub programistą, wiesz, że w pewnym momencie będziesz musiał znaleźć hosting dla wielu klientów. Technicznie rzecz biorąc, istnieje kilka sposobów, aby to zrobić, więc przyjrzymy się im jeden po drugim.
  • Jeśli potrzebujesz hostingu dla wielu stron internetowych
  • Jeśli nie masz jeszcze utworzonej witryny internetowej, zarządzanie wieloma witrynami może wydawać się nieco zniechęcające. W końcu, czy zwykle nie wystarczy jedna witryna? W wielu przypadkach może to być prawda. Jednak obecnie coraz powszechniejsze jest tworzenie i zarządzanie wieloma witrynami internetowymi.

Najczęstszym powodem jest oddzielenie potrzeb osobistych i zawodowych. Na przykład możesz prowadzić osobistego bloga, jednocześnie zarządzając profesjonalną witryną z portfolio.

A jeśli jesteś projektantem lub programistą stron internetowych, istnieje inny możliwy scenariusz. Hosting stron internetowych może wydawać się nieco niepasujący do opisu Twojej pracy, ale w rzeczywistości jest dość powszechny. Wielu klientów preferuje produkty w pakiecie. W takim przypadku projektant lub programista buduje, wdraża i utrzymuje własną witrynę.

Większe instytucje z wieloma wydziałami mogą również zdecydować się na posiadanie więcej niż jednej strony internetowej. Wtedy każdy wydział musi obsługiwać oddzielny portal dla studentów i LMS.

Duże firmy mogą również mieć oddzielne strony internetowe do różnych celów biznesowych. Może istnieć witryna korporacyjna, mikrostrona dla określonej marki, witryna detaliczna itp.

Wreszcie, istnieje strona sprzedawcy hostingu. Sprzedawca kupuje specjalne konto od hosta i rozdziela zasoby pomiędzy różnych klientów. Z technicznego punktu widzenia sprzedawca obsługuje wiele witryn na tym samym koncie głównym.

Korzystanie z hostingu współdzielonego dla wielu stron internetowych

W wielu przypadkach kuszące może być użycie hostingu współdzielonego do hostowania wielu witryn. Firmy hostingowe często reklamują szereg współdzielonych planów hostingowych po atrakcyjnych cenach. Plany z wyższej półki często pozwalają na hostowanie więcej niż jednej witryny.

Technicznie rzecz biorąc, to prawda. Hosting współdzielony jest również często najtańszym rozwiązaniem, a istnieją plany, które pozwalają na hosting wielu witryn.

Hosting współdzielony jest często najmniej pożądaną opcją, jeśli chodzi o zarządzanie wieloma witrynami, ze względu na jego architekturę oraz wszystkie problemy związane z wydajnością i bezpieczeństwem.

Hosting współdzielony, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia klientom współdzielenie zasobów pojedynczego serwera. A to często oznacza, że ​​setki osób, a nawet więcej, rywalizuje o ten sam procesor, pamięć RAM i przepustowość.

Co gorsza, współdzielone konto hostingowe nie gwarantuje dostępności zasobów na żądanie. Nawet jeśli masz moc obliczeniową, może ona nie być dostępna, gdy jej potrzebujesz. Inne konto na serwerze zajmie wszystkie zasoby, co może spowolnić wszystkie strony na serwerze.

Na koniec jeszcze jeden ważny punkt: bezpieczeństwo. Nawet jeśli zabezpieczysz własne konta i strony internetowe, hakerzy nadal mogą włamać się na Twój serwer przez mniej bezpiecznych sąsiadów; nie ma gwarancji, że ponad 100 osób będzie wystarczająco odpowiedzialnych, aby wyeliminować wszystkie zagrożenia ze strony hakerów.

Hosting VPS dla wielu stron internetowych

W porównaniu z hostingiem współdzielonym plany VPS są znacznie wydajniejsze w obsłudze obciążeń wielostanowiskowych. Ten typ hostingu eliminuje wiele wad hostingu współdzielonego.

Plany hostingowe VPS zawierają gwarantowany zestaw zasobów systemowych. Na przykład procesor, pamięć RAM, miejsce na dysku i przepustowość. Na jednym serwerze jest bardzo mało klientów, ponieważ każdy z nich jest odizolowany od wszystkiego innego. Jak leci ? Technologia wirtualizacji.

Dostawcy usług hostingowych wykorzystują ten proces do dzielenia serwera fizycznego na wiele instancji wirtualnych. I wszystkie działają jako niezależne serwery.

Konto VPS jest dostarczane z pulpitem nawigacyjnym. I pozwala na tworzenie wielu kont (po jednym dla każdej witryny) na kopii wirtualnej. Daje bardzo wysoki stopień kontroli nad alokacją zasobów. A także pozwala dostosować je do swoich celów.

W przypadku planu hostingowego VPS dla sprzedawców, wielu hostów często zawiera szereg innych przydatnych dodatków.

Kolejną zaletą korzystania z VPS do hostowania wielu stron internetowych jest skalowalność takiego konta. Oznacza to, że możesz dostosować ilość potrzebnych zasobów. A także dodawać lub usuwać je w locie.

Dedykowane serwery dla wielu stron internetowych

W kontekście hostingu WWW serwery dedykowane są często używane w bardzo specyficznych sytuacjach. Ogólnie rzecz biorąc, serwer dedykowany jest bardzo drogi, ponieważ wykorzystuje wyłącznie całą maszynę.

Jest to idealne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz dużej mocy obliczeniowej na żądanie. Wyobraź sobie, że prowadzisz kilka witryn na jednym serwerze: prawdopodobnie będą one w stanie obsłużyć prawie całe obciążenie dużą liczbą odwiedzających.

Ponadto hosting serwerów dedykowanych często wiąże się z szeregiem innych korzyści, takich jak najwyższy poziom bezpieczeństwa i ekstremalna personalizacja.

Głównym problemem jest tutaj koszt. Wybierając serwer dedykowany, musisz z góry określić, ile zasobów będziesz potrzebować. Na tej podstawie powinieneś poszukać serwera fizycznego lub usługi zarządzanej, w której dostawca usług hostingowych pomoże Ci w początkowej konfiguracji. Jednak usługi te mają ograniczony budżet i często przekraczają 300 zł miesięcznie.

Którą opcję wybrać do hostingu wielu stron internetowych

Po zapoznaniu się z zaletami i wadami każdego rodzaju hostingu dla wielu stron internetowych, być może zauważyłeś, że nie ma jednego rozwiązania, które działa we wszystkich przypadkach.

Hosting współdzielony to dobry wybór, jeśli planujesz hostować wiele małych lub osobistych witryn. W takich przypadkach typ witryny prawdopodobnie nie ma znaczenia i możesz sobie pozwolić na mały przestój w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia. Skorzystasz również na obniżonych kosztach usług wspólnych.

Hosting VPS to najbardziej odpowiedni wybór w prawie każdej sytuacji, w której musisz hostować wiele witryn. Jest wydajny i bardzo opłacalny, ponieważ pozwala szybko zwiększać zasoby wraz z rozwojem witryny.

Dedykowane serwery działają bardzo wydajnie dla wielu witryn, nawet tych o dużym natężeniu ruchu. Jeśli jednak witryny, które prowadzisz, nie uzasadniają kosztów tej usługi, hosting dedykowany jest zwykle niepotrzebnie drogi.

Czy CMS i technologia stojąca za Twoją witryną mają znaczenie?

W przeszłości strony internetowe składały się głównie z kombinacji stron statycznych. Oznacza to, że wszyscy odwiedzający otrzymali zasadniczo te same treści. Za kulisami ten typ strony internetowej jest najłatwiej obsługiwany przez platformę hostingową. Wszystko, co musi zrobić serwer, to czekać na żądanie i przekazać stronę do przeglądarki użytkownika. Zasoby potrzebne do obsługi zawartości statycznej są minimalne do zarządzania.

Obecnie istnieje wiele różnych metod i technologii tworzenia stron internetowych: nawet początkujący mogą wykonywać złożone operacje po prostu za pomocą systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress, Joomla, Magento czy Drupal.

Problem z aplikacjami internetowymi polega na tym, że często opierają się one na zawartości dynamicznej. Na przykład CMS, taki jak WordPress, potrzebuje bazy danych do pobierania informacji. Wymaga to mocy obliczeniowej i wystarczającej ilości pamięci RAM, aby serwer nie spowalniał ani nie wyłączał się całkowicie.

Ile stron internetowych można hostować i dlaczego?

Jeśli zdecydujesz się korzystać z hostingu współdzielonego do hostowania wielu witryn, liczba projektów, które możesz obsłużyć, często różni się w zależności od hosta. Najtańsze plany hostingu współdzielonego zwykle pozwalają tylko na jedną witrynę, podczas gdy plany średniej i wyższej klasy obsługują trzy do nieograniczonej liczby.

W przypadku planów VPS nie ma rzeczywistego ograniczenia liczby witryn, które można hostować na koncie. Pamiętaj jednak, że musisz przestrzegać tych ograniczeń, aby każda witryna miała wystarczającą moc serwera. Dedykowane serwery umożliwiają hostowanie dowolnej liczby stron internetowych, ponieważ zasoby są stałe.

Zamiast skupiać się na kwestii „liczby witryn”, zastanów się, czy liczba projektów, które chcesz hostować, może być obsługiwana przez ilość zasobów, które posiadasz w ramach wybranego planu hostingowego.

Wniosek

Dzisiejsze plany VPS są dostępne we wszystkich przedziałach cenowych. Niektóre są zbliżone do kosztu serwera dedykowanego, podczas gdy inne są tylko nieco droższe niż plany hostingu współdzielonego premium. Niewielka cena za optymalną wydajność dla wielu stron internetowych.

Nawet jeśli planujesz hostować tylko kilka stron internetowych, VPS często ma większy sens. Dzieje się tak nie tylko ze względu na koszty, ale także ze względu na doskonałą wydajność i bezpieczeństwo, które towarzyszą tego rodzaju ofertom.

Często zadawane pytania:

Jak skonfigurować wiele witryn na jednym hoście?

Większość kont hostingowych jest dostarczana z panelem sterowania, który pomaga zarządzać wieloma witrynami. Będziesz musiał przenieść pliki każdej witryny do własnego folderu i wskazać odpowiednią nazwę domeny do tego folderu z panelu sterowania hostingu.

Czy mogę hostować więcej niż jedną nazwę domeny na moim koncie hostingowym?

Może działać na dwa różne sposoby. Możesz mieć jedną witrynę z wieloma nazwami domen lub mieć dostęp do wielu witryn z własnymi domenami. Liczba stron internetowych, które może obsłużyć Twoje konto hostingowe, zależy od Twojego planu.

Czy potrzebuję osobnego hostingu dla każdej domeny?

Nie, ty nie. Większość kont hostingowych może obsługiwać wiele witryn w ramach jednego planu. Wyjątkiem jest zwykle najniższy poziom hostingu współdzielonego, który pozwala użytkownikom hostować tylko jedną witrynę.

Czy mogę hostować więcej niż jedną witrynę na hostingu współdzielonym?

W większości przypadków będziesz mógł hostować więcej niż jedną witrynę na hostingu współdzielonym. Zasadniczo nie jest to zalecane, ponieważ wpłynie to na wydajność Twoich witryn. Hosting współdzielony nie jest bardzo wydajny i zarządzanie więcej niż jedną witryną może być trudne.