Let’s Encrypt – darmowy SSL dla domeny

Let’s Encrypt – darmowy SSL dla domeny

Bez względu na to, czy jest bezpłatny, czy płatny,  certyfikat SSL  jest aktem cyfrowym. Umożliwia  właścicielowi  witryny  powiązanie  nazwy domeny i nazwy hosta z tożsamością organizacji.

Co to jest certyfikat SSL?

Dla przypomnienia, akronim  SSL  oznacza Secure Socket Layer, dosłownie „Secure Sockets Layer”. W praktyce  certyfikat SSL  jest protokołem służącym do zabezpieczenia przesyłania danych pomiędzy przeglądarką internauty a odwiedzaną stroną.

Wykorzystanie certyfikatu SSL na swojej  stronie internetowej   umożliwia wówczas zabezpieczenie połączenia między internautą a witrynąPowoduje to użycie  protokołu  HTTPS, który jest bezpieczną wersją  protokołu HTTP.

  • Jak wygenerować darmowy certyfikat SSL w DirectAdmin?

Po co instalować certyfikat SSL?

Oprócz ochrony wymienianych danych,  bezpieczeństwo  witryny jest priorytetem dla wyszukiwarek, takich jak  Google. W rzeczywistości od 2014 roku  Google  zachęca właścicieli witryn  do  przejścia  na protokół HTTPS.

Od początku 2017 roku  przeglądarka Google Chrome   zgłasza niebezpieczeństwo na swoim pasku adresu dla wszystkich stron, które nie posiadają certyfikatu SSL. Działanie to zaowocowało silnym wzrostem stron zabezpieczonych protokołem HTTPS. Pojawienie się bezpłatnego certyfikatu SSL umożliwiło zabezpieczenie prawie 50% stron załadowanych w 2017 roku. 

Jakie są rozwiązania, aby uzyskać bezpłatny certyfikat SSL?

Na rynku  dostępnych jest całkiem sporo dostawców bezpłatnych certyfikatów SSL, ale w naszym artykule skoncentrujemy się na rozwiązaniu, które sami oferujemy:

Let’s Encrypt SSL, najbardziej znany darmowy dostawca SSL na rynku

Let’s Encrypt  jest z pewnością najbardziej znanym dostawcą certyfikatów SSL na rynku. Chociaż niekoniecznie ma najlepsze certyfikaty SSL. Let’s Encrypt wyróżnia się wieloma partnerstwami z usługami hostingowymi . Certyfikaty SSL Let’s Encrypt są więc najbardziej dostępne na rynku.

W przeciwieństwie do innych dostawców, którzy stosują strategię opartą na freemium, platforma ma naprawdę bezkosztowe certyfikaty SSL. Działający na rynku od 2016 roku Let’s Encrypt to projekt non-profit współpracujący ze sponsoringiem.

Dzięki ich możliwościom integracji z większością  serwerów WWW zarządzanie certyfikatami SSL Let’s Encrypt jest praktycznie automatyczne. Są to  certyfikaty potwierdzające  bezpieczną domenę oparte na protokole TLS. Usługa poprawiła się na przestrzeni lat i jest teraz kompatybilna z różnymi urządzeniami.

Dlaczego warto korzystać z Let’s encrypt, a czemu nie?

Główną różnicą między Let’s Encrypt a innymi urzędami certyfikacji jest gwarancja oszustwa.

Kupując certyfikat SSL, kupujesz również ubezpieczenie od oszustw (które różni się w zależności od upoważnienia i kosztu certyfikatu) dla transakcji finansowych przeprowadzanych za tym certyfikatem.

Jeśli więc sprzedajesz produkty lub usługi na swojej stronie internetowej lub jeśli Twój certyfikat będzie używany do przesyłania danych bankowych, zdecydowanie radzę kupić certyfikat z ubezpieczeniem odpowiadającym Twojej sprzedaży.

W przeciwnym razie Let’s encrypt jest tak samo dobry jak jego konkurenci, a nawet lepszy, z kilkoma znaczącymi zaletami:

  1. Darmowe certyfikaty
  2. Automatyzacja procesu zrealizowana w kilka minut
  3. Możliwa automatyzacja działań odnowieniowych (do samodzielnego wykonania)

Możliwość automatycznego odnawiania certyfikatów za pomocą prostego skryptu i bez żadnych działań ręcznych jest dużą zaletą Let’s Encrypt. Zapominanie o odnowieniu na ogół dzieje się szybko i może mieć katastrofalne skutki. Unikanie tego ryzyka pozwala niejednemu administratorowi systemu spać spokojnie.

Certyfikaty SSL gratis Let’s Encrypt vs Certyfikaty SSL Premium

Istnieją 3 rodzaje certyfikatów SSL:

  • Walidacja domeny (certyfikat DV SSL) : idealna dla blogów lub forów bez poufnych informacji do wypełnienia na stronie.
  • Walidacja organizacji (Certyfikat OV SSL) : specyficzna dla witryn, w których należy podać poufne informacje i gdzie płatności są dokonywane na innej stronie lub platformie, takiej jak bank lub PayPal.
  • Rozszerzona walidacja (Certyfikat EV SSL) : zalecana dla e-commerce i witryn, w których płatności są dokonywane na samej stronie. Pojawi się zielony pasek z nazwą firmy będącej właścicielem witryny.

Let’s Encrypt wydaje certyfikaty DV SSL. Ten typ certyfikatu SSL poświadcza jedynie, że witryna jest bezpieczna.

Żaden Urząd Certyfikacji nie zweryfikował i/lub nie potwierdził tożsamości właściciela strony internetowej.

Jak włączyć automatyczne przekierowanie HTTPS?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dedykowanym artykule:

  • Wymuszenie przekierowania http na https w DirectAdmin

Jak włączyć obsługę certyfikatu SSL w WordPress?

Zmiana adresu witryny WordPress z http na https wymaga zmian w ustawieniach CMS, bazy danych, treści stron i wpisów:

  • Jak przekierować witrynę WordPress na adres https://?