Jakie są różnice między SMTP, IMAP i POP3?

Jakie są różnice między SMTP, IMAP i POP3?

Znajomość różnic między SMTP IMAP i POP3 jest ważna, ponieważ jednym z pierwszych pytań, które pojawiają się podczas konfigurowania konta e-mail, jest rodzaj używanego w nim protokołu. 

POP3, IMAP i SMTP

Obecnie w większości usług pocztowych stosowane są trzy standardy:

 • SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) lub Prosty protokół przesyłania poczty.
 • IMAP (Internet Message Access Protocol) lub Internet Message Access Protocol.
 • POP3 jest trzecią rozwiniętą wersją standardu POP (Post Office Protocol) lub Post Office Protocol.

W tym poście powiemy Ci, czym różnią się te protokoły i z czego składa się każdy z nich. 

Ale najpierw wyjaśnijmy to w skrócie:

 • SMTP : to serwer wychodzący odpowiedzialny za wysyłanie wiadomości e-mail, ich dystrybucję i dostarczanie do miejsca docelowego.
 • IMAP I POP3: są serwerami wejściowymi, są odpowiedzialne za przechowywanie i organizowanie wiadomości e-mail po ich otrzymaniu.

Jak współpracują?

Jeśli chcemy wysłać wiadomość e-mail z naszego komputera lub urządzenia, musimy użyć menedżera poczty, takiego jak Thunderbird, Outlook, Gmail lub Webmail.

 1. Podczas pisania i wysyłania wiadomości e-mail klient poczty, którego używamy, połączy się z serwerem SMTP (tym, który wskazaliśmy podczas konfiguracji konta) i użyje podanego adresu docelowego do przeszukania DNS i ustalenia, którą skrzynkę pocztową wysłać jest powiązany. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wiadomość e-mail zostanie wysłana.
 2. Następnie odbiorca otworzy własnego menedżera poczty, który połączy się ze skonfigurowanym serwerem poczty przychodzącej, a tym samym ze skrzynką pocztową konta. W zależności od tego, czy serwer jest skonfigurowany jako IMAP czy POP3, odpowie w ten czy inny sposób. W każdym razie, jeśli wszystko znów poszło dobrze, zobaczymy wiadomość e-mail, która została do nas wysłana.

Co wybrać – IMAP czy POP3?

Jak widzieliśmy, oba są protokołami używanymi do odbierania i przechowywania poczty. Właściwy wybór wymaga znajomości fundamentalnej różnicy między nimi, a tym samym podjęcia decyzji, która opcja jest najlepsza w każdym przypadku. 

Co to jest protokół IMAP

Jeśli skonfigurujesz swoje konto jako IMAP, Twoje e-maile będą wyświetlane z Twojego menedżera poczty e-mail, ale będą fizycznie przechowywane na serwerze. Ta opcja zajmie miejsce na twoim hostingu, ale ma następujące zalety:

 • Możliwość sprawdzania wiadomości e-mail z różnych lokalizacji i/lub menedżerów poczty e-mail: sprawdzaj swoje konto z domu, na telefonie komórkowym, tablecie, za pośrednictwem poczty internetowej itp.
 • Miej kopię zapasową swoich e-maili, którą możesz odzyskać w przypadku utraty.
 • Zsynchronizuj wszystkie foldery, które masz na swoim koncie e-mail, z innymi urządzeniami, w tym folder wysłanych wiadomości e-mail. 

Domyślnie protokół IMAP używa następujących portów:

 • Port 143 – port IMAP dla połączeń nieszyfrowanych.
 • Port 993 — dla bezpiecznych połączeń i ten, którego zalecamy używać, gdy tylko jest to możliwe.

Co to jest protokół POP3?

Jeśli Twoje konto jest skonfigurowane jako POP, e-maile będą pobierane bezpośrednio z serwera na Twój komputer, dzięki czemu nie zajmą miejsca na Twoim serwerze.

Z jednej strony pozwala zawsze przeglądać je ze swojego komputera, nawet jeśli nie masz połączenia z Internetem, ale z drugiej strony nie będziesz mieć kopii wiadomości e-mail na serwerze. Nie będziesz też mógł ich przeglądać na różnych urządzeniach, chyba że włączysz opcję Przechowuj kopie wiadomości na serwerze w swoim menedżerze poczty e-mail. Dzięki tej opcji zachowamy kopię, ale tylko folderu wejściowego. Wszelkie inne foldery utworzone na serwerze nie zostaną zsynchronizowane, ponieważ są uważane za foldery IMAP. 

Ta opcja jest najmniej zalecana, chyba że:

 • To konto e-mail jest skonfigurowane na jednym urządzeniu.
 • Zajmuje znaczną ilość miejsca, więcej niż to, co masz w planie hostingowym.
 • Tworzysz własne kopie zapasowe. 

Domyślnie protokół POP3 używa następujących portów:

 • Port 110 – port POP3 dla połączeń nieszyfrowanych.
 • Port 995 — dla bezpiecznych połączeń i ten, którego zalecamy używać, gdy tylko jest to możliwe.

Co jest lepsze? IMAP czy POP3?

Konto IMAP jest lepsze. Jest to bardziej nowoczesny protokół pocztowy niż POP3 i ma iteresujące zalety :

 • Jeśli Twój komputer się zepsuje, zgubisz lub zmienisz program poczty e-mail, po ponownym skonfigurowaniu konta e-mail znajdziesz je dokładnie takie, jakie było .
 • Jeśli używasz wielu urządzeń, wszystko będzie zsynchronizowane . I zamierzasz z nich korzystać: mniej więcej każdy nosi pocztę e-mail na telefonie komórkowym i komputerze. Jeśli usuniesz wiadomość e-mail, która Cię nie interesuje na telefonie komórkowym, nie będziesz już musiał jej czytać i usuwać na komputerze.

Ma tylko jedną wadę: w rzeczywistości to, co widzisz w swoim programie, jest tym, co znajduje się na serwerze. Oznacza to, że tam właśnie zajmuje przestrzeń. Musisz uważać na rozmiar swojego konta e-mail, ponieważ możesz przekroczyć jego limit. Ważne jest także aby pamiętać, że wszystkie działania synchronizują się, a więc nie zapomnij, że po usunięciu wiadomości, zniknie ona z każdej skonfigurowanej aplikacji oraz z serwera.

Nie zapisuj dużych załączników w wiadomościach e-mail, jeśli możesz je zapisać na dysku twardym i pamiętaj o opróżnianiu kosza , ponieważ to, co tam jest, również zajmuje miejsce. To samo dzieje się z wysłaną skrzynką pocztową : jeśli wysyłasz duży plik, pamiętaj, aby go później usunąć.

Nasze plany kont pocztowych i hostingowych mają co najmniej 5 GB miejsca, więc zapełnienie go zajmie dużo czasu. Jeśli szukasz niestandardowych rozwiązań, jak, np. pojemny hosting na pocztę e-mail, serwer dla firmy, itp. – skontaktuj się z nami.

Konfiguracja programów pocztowych

Leave a Reply