Jak tworzyć silne hasła?

Jak tworzyć silne hasła?

Na co dzień korzystamy z różnych aplikacji i programów, do których potrzebujemy haseł. W tym artykule przedstawiamy kilka zaleceń dotyczących tworzenia silnych i trudnych do złamania haseł, które chronią Twoje dane.

Obecnie hasła takie jak 1234, hasło, abc123 lub 111111 są nadal jednymi z najczęściej używanych, a także najbardziej niepewnych. Wszyscy lubimy, aby nasze hasło było łatwe do zapamiętania, ale istnieją pewne sztuczki, które sprawią, że nie będzie to niezgodne z bezpieczeństwem.

Kilka podstawowych wskazówek

 • Jeśli podczas rejestracji użytkownika system utworzy domyślne hasło, zmień je natychmiast
 • Unikaj oczywistych kluczy, takich jak twoje imię i nazwisko, data urodzenia, numer telefonu, twoje zwierzę lub innych danych, które są publiczne w twoich sieciach społecznościowych lub które są znane twojemu otoczeniu.
 • Użyj hasła do każdego konta. Jeśli używasz tego samego hasła do swoich urządzeń, poczty e-mail, sieci społecznościowych, konta bankowego i płatności online, narażasz wszystkie swoje konta na ryzyko. Jeśli uda im się złamać Twoje hasło w jednej z aplikacji, mają już dostęp do wszystkich Twoich kont.
 • Użyj menedżera haseł, aby zapisać hasła każdego ze swoich użytkowników. To najbezpieczniejszy sposób, aby mieć je pod ręką i mieć pewność, że o żadnym nie zapomnisz.

Sztuczki do tworzenia i zapamiętywania bezpiecznych haseł

Utworzenie silnego hasła i zapamiętanie go może wydawać się niemożliwe, ale ułatwiamy to dzięki tym sztuczkom:

 • Twórz wzory klawiatury i zastępuj cyfry literami. Weźmy na przykład pierwszych 6 cyfr swojego numeru telefonu i połącz je z literami na klawiaturze, które znajdują się tuż poniżej. Wyobraź sobie, że Twój numer to 523612, z literami byłoby to 5t2w3e6y1q2w. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, możesz zamieniać wielkie i małe litery oraz dodawać symbole. Na przykład: &#73728@&@&w
 • Wybierz frazę, tekst piosenki, tytuł książki lub filmu i przekształć je w silne hasło. Na przykład powiedzeniem „W maju każdego dnia błyska błyskawica” możesz:
  • Wybierz pierwszą literę każdego słowa: emcdur
  • Przełącz małe i wielkie litery: EmCdUr
  • Wstaw cyfry i symbole między litery: !Em6C@dUr$v

Jak utworzyć silne hasło w 4 krokach?

Aby uchronić się przed wszelkimi próbami włamania, podpowiadamy, jak utworzyć bezpieczne hasło:

1. Wybierz długie hasło

Aby walczyć z atakami siłowymi na oprogramowanie, utwórz hasła o długości co najmniej 12-14 znaków .

2. Unikaj popularnych haseł

Ten krok generowania bezpiecznego hasła obejmuje kilka aspektów:

 • Nie używaj cyfr ani liter w sekwencji (np. 123, abc lub qwerty).
 • Nie używaj informacji o swojej dacie urodzenia. Można go znaleźć w sieciach społecznościowych.
 • Unikaj używania swojego imienia, imienia partnera lub zwierzaka.

3. Preferuj złożoność

Następnym krokiem w nauce tworzenia silnego hasła jest zaprojektowanie hasła w taki sposób, aby było trudne do odgadnięcia (przez osobę lub przez oprogramowanie ). Aby to zrobić, spróbuj:

 • Używaj kombinacji słów, które nie mają ze sobą nic wspólnego.
 • Używaj symboli oraz wielkich i małych liter. Nie rób jednak powszechnych, oczywistych zamienników, takich jak zamiana litery lub cyfry 0.

4. Utrzymuj dobre praktyki zarządzania

Ostatnim krokiem jest posiadanie dobrych praktyk w zakresie zarządzania informacjami dostępowymi do konta internetowego:

 • Nie używaj tego samego hasła w wielu witrynach w Internecie.
 • Skorzystaj z usługi zarządzania hasłami, aby uzyskać do nich szybki i bezpieczny dostęp.
 • Skonfiguruj uwierzytelnianie dwuetapowe, aby uzyskać dostęp do użytkownika.
 • Unikaj używania kont w mediach społecznościowych do uzyskiwania dostępu do innych witryn w Internecie. Jeśli włamanie naruszy Twoje sieci, może również zagrozić Tobie w innych miejscach.

A jeśli pamięć zawodzi…

Nalegamy na korzystanie z menedżera haseł, aby wszystkie były dobrze przechowywane i zawsze pod ręką, gdy ich potrzebujesz. W ten sposób będziesz musiał zapamiętać tylko hasło, które daje dostęp do menedżera.

Oto kilka popularnych narzędzi, aplikacji i witryn internetowych, które mogą pomóc w zarządzaniu hasłami i bezpieczeństwie:

 • LastPass: LastPass to popularny menedżer haseł, który bezpiecznie przechowuje wszystkie Twoje hasła i może generować silne, unikalne hasła dla każdego konta. Może również automatycznie uzupełniać dane logowania i zawiera opcje uwierzytelniania wieloskładnikowego w celu zwiększenia bezpieczeństwa.
 • 1Password: 1Password to kolejny popularny menedżer haseł, który bezpiecznie przechowuje Twoje hasła i może generować dla Ciebie silne hasła. Obejmuje również portfel cyfrowy do przechowywania informacji o kartach kredytowych i bezpieczne notatki do przechowywania innych poufnych informacji.
 • KeePass: KeePass to darmowy menedżer haseł typu open source, który przechowuje hasła w zaszyfrowanej bazie danych. Może generować dla Ciebie silne hasła i ma wiele funkcji do organizowania i kategoryzowania haseł.
 • Dashlane: Dashlane to menedżer haseł i portfel cyfrowy, który bezpiecznie przechowuje hasła, informacje o płatnościach i dane osobowe. Zawiera również bezpieczny generator haseł, uwierzytelnianie dwuskładnikowe i inne funkcje bezpieczeństwa.
 • Google Authenticator: Google Authenticator to bezpłatna aplikacja, która zapewnia uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla kont internetowych. Generuje jednorazowe kody, których używasz oprócz hasła, aby bezpiecznie logować się na swoje konta.
 • Authy: Authy to kolejna aplikacja do uwierzytelniania dwuskładnikowego, której można używać z różnymi kontami online. Obejmuje opcję bezpiecznej kopii zapasowej na wypadek utraty lub wymiany urządzenia.
 • HaveIBeenPwned: HaveIBeenPwned to strona internetowa, która pozwala sprawdzić, czy Twój adres e-mail lub hasło nie zostały naruszone w wyniku naruszenia danych. Może pomóc Ci zidentyfikować konta, do których musisz zabezpieczyć lub zaktualizować hasła.

Korzystając z tych narzędzi i stron internetowych, możesz lepiej zarządzać hasłami i poprawić swoje bezpieczeństwo online.

Jak bezpiecznie przechowywać hasła?

 1. Użyj menedżera haseł: Menedżer haseł to zaszyfrowane oprogramowanie, które przechowuje Twoje hasła i może generować silne, unikalne hasła dla każdego posiadanego konta. Jest zabezpieczony hasłem głównym, które znasz tylko Ty. Oznacza to, że musisz zapamiętać tylko jedno silne hasło zamiast wielu, i zmniejsza to ryzyko ponownego użycia hasła.
 2. Użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA): Uwierzytelnianie dwuskładnikowe dodaje dodatkową warstwę bezpieczeństwa do twoich kont, wymagając kodu lub tokena oprócz hasła. Może to być kod wysłany na Twój telefon, aplikacja uwierzytelniająca lub fizyczny klucz bezpieczeństwa.
 3. Unikaj używania tego samego hasła: nigdy nie używaj tego samego hasła na wielu kontach, ponieważ ułatwia to hakerom uzyskanie dostępu do wszystkich Twoich kont. Zamiast tego użyj unikalnego hasła do każdego konta.
 4. Użyj silnego, złożonego hasła: Silne hasło powinno być długie, unikalne i zawierać kombinację wielkich i małych liter, cyfr i symboli. Unikaj używania łatwych do odgadnięcia informacji, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia lub popularne słowa.
 5. Przechowuj hasła w trybie offline: jeśli nie chcesz używać menedżera haseł, rozważ przechowywanie haseł w trybie offline w bezpiecznym miejscu, takim jak zamknięty sejf lub dokument chroniony hasłem na dysku USB.
 6. Regularnie aktualizuj hasła: ważne jest, aby regularnie aktualizować hasła, aby upewnić się, że nadal są bezpieczne. Najlepiej byłoby zmieniać hasła mniej więcej co 90 dni.
 7. Uważaj na oszustwa typu phishing: Hakerzy często wykorzystują oszustwa typu phishing, aby nakłonić ludzi do ujawnienia swoich haseł. Zawsze należy zachować ostrożność w przypadku niechcianych wiadomości e-mail lub wiadomości proszących o kliknięcie łącza lub podanie danych osobowych.

Postępując zgodnie z tymi wytycznymi, możesz mieć pewność, że Twoje hasła są bezpieczne i chronione, zmniejszając ryzyko nieautoryzowanego dostępu do poufnych informacji.

Leave a Reply