Divi czy Elementor – czym są i który jest lepszy?

Divi czy Elementor – czym są i który jest lepszy?

Podczas tworzenia strony internetowej w WordPress jednym z pierwszych wyborów, których musimy dokonać, a jednocześnie najważniejszym i podstawowym, jest wybór kreatora wizualnego, za pomocą którego będziemy układać naszą stronę internetową.

Czym jest edytor wizualny?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że kiedy mówimy o kreatorze podczas tworzenia strony WordPress, mamy na myśli narzędzie, które pomaga zaprojektować i stworzyć stronę od podstaw w prosty, wizualny sposób i bez konieczności znajomości kodu. Zdecydowana większość tych kreatorów opiera się na strukturze wierszy i kolumn, w których możemy przeciągać i upuszczać bloki treści, od obrazów lub tekstu po ikony i przyciski.

Wśród wielu kreatorów wizualnych, które istnieją dla WordPress, dwa z nich, Divi i Elementor, zyskały dużą popularność wśród twórców stron internetowych dzięki szerokiej gamie oferowanych przez nich funkcji projektowania i dostosowywania. 

Nie jest to jedyny wybór jaki masz, ale być może będzie to jedyny słuszny, jeśli zechcesz wybrać narzędzie, z którym zostaniesz na dłużej, czy to projektując i zarządzając własną witrynę czy oferując projektowanie witryn WWW jako agencja.

Powinieneś pamiętać, że większośc motywów oferowanych w marketach takich jak, np. ForestTheme, bazuje właśnie na kreatorach WordPress. Otrzymujesz gotowy szablon/motyw, ale wciąż możesz go edytować korzystając z zaawansowanych narzędzi.

Który z tych dwóch jest lepszy?

Aby się tego dowiedzieć, w tym artykule porównamy twarzą w twarz obu konstruktorów i zidentyfikujemy ich pozytywne i negatywne strony, aby móc zdecydować, który z dwóch najlepiej odpowiada naszym potrzebom i którego powinniśmy użyć na naszej stronie internetowej.

Co to jest Divi?

Divi Builder to motyw opracowany przez Elegant Themes, jedną z najwybitniejszych firm ostatnich lat w opracowywaniu profesjonalnych motywów dla WordPress.

Divi to także wtyczka do tworzenia i edycji grafiki, interfejs typu „przeciągnij i upuść”, który umożliwia tworzenie niestandardowych układów, których można używać z innymi motywami. Ale ponieważ motyw Divi jest dostarczany w pakiecie i działa z nim świetnie, zdecydowana większość użytkowników używa ich razem. Innymi słowy, nie musimy instalować i aktywować innego motywu.

Co z Elementorem?

Elementor to także edytor wizualny dla WordPress, który umożliwia tworzenie niestandardowych układów za pomocą przeciągania i upuszczania.

Jednak w przypadku Elementora jest on niezależny od motywu, co oznacza, że ​​został zaprojektowany tak, aby był kompatybilny z dowolnym motywem WordPress i aby z niego korzystać, konieczne jest wcześniejsze zainstalowanie i aktywowanie wybranego przez siebie motywu WordPress.

Divi vs Elementor

Poniższa tabela podsumowuje i porównuje główne cechy zarówno Divi, jak i Elementora, aby dać nam pierwsze wyobrażenie o tym, co każdy z nich nam oferuje:

FUNKCJEDIVIELEMENT
PopularnośćUżywany na milionach stron internetowych.Używany na milionach stron internetowych.
Wizualny typ konstruktoraPełny ekran z elementami podzielonymi na sekcje, wiersze i kolumny. Jest zbudowany przez wyskakujące okienka dla pól ustawień i menu.Ma statyczne menu z boku, w którym można znaleźć wszystkie elementy dostępne do dodania do strony i które trzeba będzie przeciągnąć, aby dodać je do każdej sekcji i kolumny.
Darmowa wersja45-dniowy okres próbny.Tak, ale z ograniczoną funkcjonalnością.
Cena89 € rocznie za pojedynczą stronę internetową i 249 € bez limitu czasowego i liczby stron internetowych.49 EUR rocznie za pojedynczą stronę internetową i 199 EUR za 1000 stron internetowych.
Moduły/Elementyponad 40ponad 90
SzablonyPonad 800, z ponad 100 kompletnymi pakietami stron internetowych.Ponad 300.
ShortcodetakNie
MotywMoże być używany z dowolnym motywem, ale zawiera własny.Wymaga wybrania i zainstalowania dowolnego motywu.
Szybkość i optymalizacjaWymaga dodatkowej optymalizacji wydajności na dużych i złożonych stronach internetowych.Szybsza reakcja zarówno podczas budowania strony i manipulowania elementami, jak i podczas zapisywania wprowadzonych zmian.
Możliwość dostosowania do innych urządzeńCzasami trudniej jest zamówić elementy w formacie mobilnym, dlatego potrzebne są dodatkowe konfiguracje.Świetne dopasowanie do wszystkich formatów.
WtyczkiDuża liczba wtyczek, które są już dołączone (formularz, suwaki…).Duża liczba wtyczek, które są już dołączone, a także większa kompatybilność z innymi wtyczkami WordPress.
WsparcieSzybka i sprawna, ciągłe aktualizacje i duża ilość dokumentacji.Szybka i sprawna, ciągłe aktualizacje i duża ilość dokumentacji.

Divi, Elementor, a może Gutenberg?

Divi i Elementor to zewnętrzne narzędzia, kreatory stron WordPress, ale możesz używać także Gutenberga, wbudowanego edytora WordPress, który wraz z najnowszą aktualizacją CMS, otrzymał nowe funkcje i coraz bardziej przypomina swoich rywali.

Dodatkowo w sekcji Wygląd, podczas poszukiwania motywu, znajdziesz dodatkowy filtr, w którym znajdziesz motywy blokowe, dedykowane do pracy edytorem WordPress. W praktyce oznacza to, że być może Divi i Elementor nie będą Ci aż tak potrzebne.

Przyjrzyjmy się jeszcze raz zawartości wszystkich narzędzi, aby lepiej porównać je ze sobą, oraz z edytorem Gutenberg.

Edytor bloków Gutenberga

Oto, co możesz zrobić za pomocą edytora bloków Gutenberga:

 • Używaj ponad 25 rodzajów bloków, zarówno podstawowych elementów (takich jak tekst i obrazy), jak i niektórych bardziej zaawansowanych opcji (takich jak tabele i przyciski).
 • Dostosuj niektóre opcje każdego bloku, a także niektóre ogólne ustawienia szablonu.
 • Zmieniaj układ bloków do woli i dodawaj lub usuwaj te, które chcesz.
 • Utwórz bardzo prosty układ kolumn.

Elementor

Wtyczka Elementor umożliwia:

 • Uzyskaj dostęp do ponad 30 różnych elementów (tak nazywane są „bloki” w tej wtyczce): galerie zdjęć, oceny, referencje, ikony społecznościowe, bułka tarta itp.
 • Wybierz szablony stron i sekcji.
 • Zobacz zmiany na żywo, czyli przeglądaj w czasie rzeczywistym wszystkie wprowadzane modyfikacje, bez konieczności aktualizacji lub zapisywania zmian.
 • Twórz bardziej złożone układy z wieloma kolumnami.
 • Miej kontrolę nad odstępami, w tym marginesami i dopełnieniem.
 • Zmień opcje formatowania dla każdego widżetu i sekcji.

Ponadto wersja premium Elementora oferuje wiele bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak fora, slidery czy cenniki, a także możliwość zaprojektowania nagłówków, stopek i innych części witryny, wykorzystania efektu paralaksy, stworzenia strony” w budowie” lub przełącz swoją witrynę w tryb konserwacji.

Divi

Dzięki Divi możesz:

 • Korzystaj z ponad 45 konfigurowalnych modułów (kolejny synonim bloków lub elementów ).
 • Zastosuj wszelkiego rodzaju kontrolki stylu, aby zmienić wygląd modułów.
 • Twórz złożone układy z wieloma kolumnami, a nawet wierszami z mieszanką wielu kolumn lub pełną szerokością.
 • Dodaj marginesy i dopełnienie, aby kontrolować odstępy.
 • Wybierz zaawansowane funkcje, takie jak portfolio, referencje, mapy, formularze, liczniki i wiele więcej.
 • Zapisz swoje projekty, aby użyć ich ponownie.

Jak widać, obszary, w których zarówno Divi, jak i Elementor wyróżniają się w porównaniu z edytorem Gutenberga, to możliwość dostosowania formatowania, kolumn i odstępów.

Edytor bloków doskonale sprawdza się w przypadku podstawowych układów i stylów. Ale jeśli chcesz mieć precyzyjną kontrolę nad projektem, funkcje Elementora lub Divi będą dla Ciebie znacznie bardziej przydatne.

Wybierając między Divi a Elementorem, warto wspomnieć, że mają one pewne różnice. Oba są wizualnymi narzędziami do tworzenia stron internetowych, ale chociaż Divi jest często nieco skomplikowane dla początkujących, nauka Elementora jest bardzo łatwa. Z drugiej strony Divi oferuje wiele szablonów portfolio do zaprezentowania Twojej pracy, ale Elementor ma specjalne narzędzie do tworzenia wyskakujących okienek.

Wniosek

Oba narzędzia do tworzenia mają cechy i funkcje, które czynią je dwoma najczęściej używanymi i cenionymi narzędziami do tworzenia w WordPress. Po dokonaniu porównania możemy zobaczyć zarówno zalety, jak i wady, które ma jeden nad drugim. Divi zapewnia wygodniejsze i bardziej operacyjne środowisko konfiguracji i dostosowywania niż Elementor, jednak Elementor oferuje bezpłatną wersję, której Divi nie ma i która może wystarczyć dla małej witryny.

To tylko dwa przykłady niektórych spośród wielu podstawowych funkcji Divi i Elementora. Aby podjąć decyzję o tym, który builder jest lepszy, nie możemy zapominać, że jest to zawsze czynnik subiektywny, osobiste preferencje i zaznajomienie z nim oraz że w dużej mierze zależy to od zastosowania, jakie każdy z nich zamierza nadać ich strona internetowa.

Specyficzną funkcją edytorów wizualnych jest tworzenie stron internetowych. Dlatego oferują lepsze wrażenia projektowe, ponieważ pozwalają dostosowywać strony „na żywo” i mają więcej opcji konfigurowania różnych elementów, które je tworzą.

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z edytora internetowego, Gutenberg jest doskonałą opcją na początek. Jest prosty i łatwy w użyciu i pomoże Ci zdecydować, czy lubisz narzędzia przeciągnij i upuść.

Chociaż ma mniej opcji dostosowywania, nadal jest bardzo przydatny do tworzenia profesjonalnie wyglądających, a jednocześnie prostych i przejrzystych stron. W szczególności jest idealny dla stron internetowych, które koncentrują się na treści, a nie na grafice.

Ponadto wygenerowany kod jest znacznie lżejszy i nie przeciąża stron. Z tego powodu do tworzenia postów na blogu zawsze wygodniej jest używać Gutenberga, a nie edytora internetowego.

Leave a Reply