Czym się różni przekierowanie 301 od 302?

Czym się różni przekierowanie 301 od 302?

Wyobraź sobie przez chwilę, że polecono Ci przekierowanie na Twojej stronie. W dodatku przekierowanie, czyli 301 lub 302. Co oni przez to rozumieją? Dzisiaj dokładnie powiemy Ci, czym są przekierowania 301 i 302, czym się różnią i którego powinieneś używać na swojej stronie.

Przekierowania to dość często wykorzystywane narzędzie marketingowe. Nic dziwnego, że za każdym razem, gdy dokonujesz zmiany w swojej witrynie, która wpływa na adresy URL tej witryny, będziesz musiał wykonać przekierowanie. Ale ponieważ istnieją różne typy, którego powinienem użyć w każdym przypadku?

Spis treści:

Czym są przekierowania 301?

Przekierowanie 301 to rodzaj przekierowania, dzięki któremu użytkownik ładujący stary adres URL zostaje przekierowany na nowy. W tym przypadku jest to przekierowanie stałe, co oznacza, że ​​adres URL strony został zmieniony. Dzięki temu Google zrozumie, że nowy adres URL zachowuje wagę i autorytet starego. Ale aby tak się stało, musisz poprawnie przekierować. W przeciwnym razie możesz stracić całą pracę SEO wykonaną wcześniej na tej stronie.

Czym są przekierowania 302?

Przekierowanie 302 polega na tymczasowym przekierowaniu. Dlatego tutaj adres URL nie jest definitywnie zmieniany podczas generowania innego, ani też autorytet i waga poprzedniego nie są przenoszone na nowy. Coś, co jest zrobione, aby po usunięciu nowego utworzonego adresu URL stary nadal był indeksowany przez wyszukiwarkę Google. Generalnie to przekierowanie jest używane, gdy trzeba przekierować jakąś treść na stronę, która nie będzie tą ostateczną. Oznacza to, że nie jest to przekierowanie tak powszechne jak poprzednie.

Kiedy używać przekierowań?

Gdy już wiesz, czym są przekierowania 301 i 302, nadszedł czas, aby wiedzieć, kiedy należy ich używać.

Przekierowanie 301 jest zwykle używane w następujących przypadkach:

  • Podczas zmiany domeny.
  • Tworząc wyższej jakości, bardziej aktualne treści w starszych artykułach.
  • Aby umożliwić przynależność adresów URL do tego samego pola semantycznego.
  • Aby rozwiązać problem z powielaniem treści.
  • W zmianach struktury architektury sieci.
  • Łącząc dwie lub więcej stron internetowych.

Z drugiej strony przekierowanie 302 jest używane w takich sytuacjach:

  • Rozwiązywanie problemów z nieprawidłową treścią na stronie.
  • Aby przekierować użytkownika na inną, bardziej interesującą stronę.
  • Jeśli oferujesz swoim użytkownikom promocję i chcesz, aby tymczasowo przeszli na stronę wyprzedaży.

Którego z tych dwóch użyć?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Jeśli chcesz na stałe przenieść zawartość swojej strony w nowe miejsce, będziesz musiał skorzystać z przekierowania 301. Jeśli jednak zrobisz to tymczasowo, będziesz musiał skorzystać z przekierowania 302. To prawda, że ​​użytkownicy nie będą rozróżniać co ty zrobiłeś, ale robią to wyszukiwarki.

Przekierowanie i Google

Każdy ekspert SEO wie, jak ważne jest przekierowanie w Google. Z pewnością ten typ kodu kieruje robotami wyszukiwarek, a jego dobre lub złe użycie ma duże znaczenie w organicznym pozycjonowaniu naszej witryny.

Kiedy mówimy o SEO i 301, ten typ przekierowania pozwala przenieść od 90 do 99% mocy linków do nowego adresu URL. Przekierowania nie wpłyną na pozycjonowanie organiczne. Oczywiście pod warunkiem, że treść pozostanie nienaruszona i nie będziemy nadużywać tego zasobu.

Jednym z najbardziej drażliwych przypadków związanych z SEO i 301 jest przeniesienie domeny. W takich przypadkach możliwości popełnienia błędu 404 są zwielokrotnione, co odbiłoby się negatywnie na pozycji, której uzyskanie kosztowało nas tyle pracy.

Jeśli użyjesz go w stosownych przypadkach, przekierowanie jest bardzo pomocne dla Google, ponieważ ułatwia indeksowanie adresów URL i umożliwia prawidłowe wyświetlanie fragmentów. Z tego powodu wyszukiwarka nagrodzi nas zachowaniem naszego pozycjonowania pomimo zmiany kierunku.

Podsumowując, przekierowanie w Google szkodzi Twojemu SEO tylko wtedy, gdy używasz go do złośliwych celów lub wbrew jego naturze. Na przykład użycie kodu 302 do stałego przekierowania tylko zdezorientuje Google i zaszkodzi Twoim organicznym rankingom.

Dodatkowe informacje:

Przekierowanie 301 czy 302 możesz skonfigurować na kilka sposobów. Najszybciej zrobisz to, logując się do panelu DirectAdmin i korzystając z funkcji Przekierowania.

Jeśli korzystasz z CMS WordPress i zarządzasz witryną internetową, przekierowanie 301 także może być przydatne, szczególnie przy zmianie adresu witryny lub poszczególnych stron. Skorzystaj z popularnej wtyczki Redirection, aby ustawić przekierowanie w WordPress.

Leave a Reply