Czym różnią się migracja danych i transfer domeny?

Czym różnią się migracja danych i transfer domeny?

Migracja witryny, danych, a transfer domeny. Te dwa terminy czasami wprowadzają użytkowników w błąd, ponieważ może wydawać się, że nazwa domeny i strona internetowa to jedno i to samo. Są to jednak dwie oddzielne usługi, które mogą być hostowane przez tę samą firmę lub różne firmy.

Migracja danych

Podczas migracji witryny zawartość konta hostingowego jest kopiowana od jednego dostawcy hostingu do drugiego. Przenoszone treści zazwyczaj obejmują:

  • Pliki strony internetowej
  • Wiadomości e-mail
  • Bazy danych
  • Ustawienia panelu

Migracja witryny nie wpływa na istniejącą, działającą witrynę. Treść jest jedynie powielana, a nie usuwana. Aby witryna w miejscu docelowym migracji stała się nową aktywną witryną, serwery nazw domeny muszą zostać zaktualizowane tak, aby wskazywały na nowy serwer hostujący migrowaną zawartość, a więc musisz wskazać domenie, gdzie znajduje się lokalizacja plików, które mają zostać wyświetlone.

Migracja witryny może zająć od kilku godzin do dnia lub dwóch, w zależności od ilości danych. Zwykle może zostać wykonana w ciągu kilku godzin, najdłużej jednego dnia. W IQHOST wykonamy migrację danych za Ciebie.

Transfery domeny

W przypadku przeniesienia domeny rejestracja nazwy domeny jest przenoszona od jednego rejestratora do drugiego. Żadna zawartość witryny nie jest migrowana. Po prostu, jeśli opłacasz teraz domenę u innego operatora, po transferze domeny będziesz mógł opłacić przedłużenie jej ważności w IQHOST.

Jeśli zakończysz transfer domeny do IQHOST, nie oznacza to, że zawartość Twojej witryny również zostanie automatycznie przeniesiona do nas. Załóżmy na przykład, że dokonujesz transferu domeny od innego rejestratora do IQHOST. Jeśli następnie zmienisz serwery nazw dla domeny, aby wskazywały na IQHOST, zawartość Twojej witryny nie pojawi się. Musisz również przeprowadzić migrację witryny czyli przenieść dane, aby upewnić się, że Twoja treść jest zduplikowana na serwerze IQHOST.

Co powinienem zrobić?

Transfer domeny może potrwać do kilku dni i czas ten jest związany z całą procedurą przenoszenia, od wydania kodu Authinfo, także (opcjonalnie) do odświeżenia serwerów DNS i wyświetlenia witryny w nowej lokalizacji.

Jeśli chcesz zmienić dostawcę hostingu dla swojej witryny, musisz przynajmniej przeprowadzić migrację witryny, a następnie zaktualizować serwery nazw domeny, aby wskazywały nowego dostawcę.

Jeśli zależy Ci na wygodzie zarządzania wszystkim (stroną internetową i nazwą domeny) za pomocą jednej firmy, musisz również dokonać transferu domeny. Dodatkowo, jeśli chcesz, aby nowa witryna została uruchomiona tak szybko, jak to możliwe, powinieneś zaktualizować serwery nazw domeny, aby wskazywały nowego dostawcę przed zainicjowaniem transferu domeny. Pamiętaj, że ustawień serwera nazw nie można zmienić, gdy trwa transfer domeny.