Co to jest VPS?

Co to jest VPS?

VPS to wirtualny serwer dostarczany przez wielu dostawców usług internetowych. Jest to model hostingu, który charakteryzuje się maszyną wirtualną korzystającą z zasobów serwera fizycznego. Rzeczywiście, serwer fizyczny może obsługiwać kilka serwerów wirtualnych.

Serwer VPS to jedna z usług dostępnych w ofercie IQHOST. Jeśli nie jesteś przekonany, czy to usługa spełniająca Twoje potrzeby, skontaktuj się z nami i opowiedz o swojej firmie i używanych aplikacjach. Przygotujemy dla Ciebie ofertę i serwer dopasowany do Twoich potrzeb i potrzeb Twojej firmy. Zapewniamy darmową migrację danych.

 • Jak działa hosting VPS?
 • Jakie są zalety VPS-a?
 • Wady VPS
 • Dlaczego nie współdzielony lub dedykowany hosting?
 • Wnioski

VPS jest więc rozwiązaniem zapewniającym użytkownikom większą niezawodność i stabilność w porównaniu do hostingu współdzielonego, gdzie nie dysponują oni dedykowanym miejscem na serwerze.

VPS może być używany w witrynach społecznościowych, sklepach e-commerce lub witrynach korporacyjnych o dużym natężeniu ruchu. Są to więc użytkownicy, którzy nie potrzebują zasobów oferowanych przez serwer dedykowany.

Jak działa hosting VPS?

Serwer to komputer, na którym przechowywane są pliki i bazy danych niezbędne do działania strony internetowej hosta. Gdy internauta chce uzyskać dostęp do tej witryny, jego przeglądarka wysyła żądanie do serwera i przesyła za pośrednictwem Internetu niezbędne pliki.

Hosting VPS oferuje zatem serwer wirtualny, który naśladuje serwer fizyczny.

Warstwa wirtualna jest instalowana przez dostawcę usług hostingowych przy użyciu technologii wirtualizacji. Warstwa ta daje każdemu możliwość zainstalowania własnego systemu operacyjnego i oprogramowania.

Co więcej, kontrola VPS jest całkowita. Uruchomienie go zabezpiecza Twoją witrynę z gwarantowanymi zasobami .

Jakie są zalety VPS-a?

Wybierając serwer, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, w tym zalety każdego z nich. Tutaj wyjaśnimy, dlaczego warto rozważyć użycie serwera wirtualnego dla swojej witryny. Jeśli potrzebujesz trochę przerwy, ale nie stać Cię na serwer dedykowany (gdzie 100% zasobów serwera jest przeznaczone na Twoją stronę internetową), VPS jest idealnym kompromisem. Jednak korzyści na tym się nie kończą, a my powiemy Ci dlaczego:

 • Elastyczny : na serwerze współdzielonym nie masz zbyt wiele miejsca na sterowanie lub dostosowywanie. Dzięki VPS możesz wybrać konfigurację sprzętu i oprogramowania oraz uruchomić potrzebne aplikacje, takie jak Apache, PHP i inne.
 • Niedrogi : jeśli pracujesz z napiętymi budżetami i dużym ruchem, VPS załatwi sprawę. Firma hostingowa może podzielić koszty eksploatacji i utrzymania serwera pomiędzy wszystkich najemców pracujących na danym serwerze. To znacznie obniży wysokość miesięcznego czynszu.
 • Prywatny : jeśli nie udostępniasz nikomu swojego systemu operacyjnego, nikt inny nie ma dostępu do plików przechowywanych w Twojej witrynie.
 • Bezpieczny : W porównaniu do hostingu współdzielonego, VPS jest znacznie bezpieczniejszy. Ponieważ Twój serwer pozostaje oddzielny, Twoje pliki nie zostaną uszkodzone przez błędy innych osób i odwrotnie. Co więcej, korzystanie z nich nie wpłynie na Twoje zasoby – Twoja witryna będzie tak samo dostępna.
 • Dostęp roota : Ponieważ twój VPS działa jak pełnoprawny mini-serwer, będziesz mieć dostęp roota. Co to jest ? Dostęp root to zasadniczo możliwość modyfikowania kodu oprogramowania na serwerze lub instalowania innego oprogramowania – modyfikacji, na które dostawca usług hostingowych normalnie nie zezwoliłby na hostingu współdzielonym. Dzięki VPS możesz więc konfigurować i instalować własne oprogramowanie oraz (jak wspomniano wcześniej) uruchamiać własne aplikacje.

Jeśli Twoja firma rozwija się i generuje większy ruch, nadszedł czas, aby przejść do bardziej kontrolowanego środowiska, takiego jak VPS. VPS zapewnia płynne działanie Twojej witryny, niezależnie od tego, co dzieje się w innym miejscu na serwerze. Chroni również Twoje dane, zapewniając bezpieczną wirtualną przestrzeń do hostowania Twojej witryny.

Wady VPS

W porównaniu z hostingiem serwerów współdzielonych, VPS jest droższy i bardziej złożony w administrowaniu. Tym bardziej, że aby zająć się zarządzaniem swoim serwerem, potrzebujesz większej wiedzy technicznej.

Ponadto, jeśli serwery nie zostały poprawnie skonfigurowane, może to prowadzić do zagrożeń bezpieczeństwa.

Dlaczego nie współdzielony lub dedykowany hosting?

Jak już wspomnieliśmy, masz swobodę wyboru serwera, który najbardziej Ci odpowiada. VPS ma cechy wspólne z hostingiem współdzielonym i dedykowanym i właśnie to odróżnia go od pozostałych.

Współdzielony : na początek zarówno VPS, jak i hosting współdzielony obsługują wielu najemców na jednym serwerze. Istnieje jednak jedna kluczowa różnica: w przypadku hostingu współdzielonego zasoby są rozdzielane równo między wszystkich użytkowników. Dlatego przepustowość użytkowników hostingu współdzielonego będzie się zmieniać w zależności od potrzeb i nie można kontrolować otrzymywanej przepustowości. Z drugiej strony VPS to opcja bardziej spersonalizowana – możesz wybrać plan i dostawcę, który daje dostęp do maksymalnej ilości pamięci RAM, miejsca na serwerze i przepustowości. Od pierwszego kroku VPS pozostawia wodze w Twoich rękach.

Dedykowany : Zgodnie ze swoją nazwą serwer dedykowany jest całkowicie do Twojej dyspozycji. Jest to zwykle opcja dla tych, którzy mają duży ruch lub decydują się dostosować swoją stronę internetową w określony sposób. Jest to jednak kosztowny wybór, który może nie być odpowiedni dla Ciebie, jeśli dopiero zaczynasz lub Twoje potrzeby nie są zbyt zaawansowane. VPS zapewnia ten sam luksus prywatności i dedykowanych zasobów przy niewielkiej powierzchni do wynajęcia. Oferuje ci część całego serwera, która jest wyłącznie twoja.

Wnioski

Kiedy tworzysz witrynę internetową, jednym z głównych pytań, które należy zadać, jest: jaki typ serwera wybiorę do hostowania mojej witryny? To jedno z najbardziej fundamentalnych i zasadniczych pytań: aby stworzyć witrynę internetową, musisz mieć pliki witryny na serwerze. Może to być jednak trudne i kosztowne ćwiczenie. Jeśli chodzi o usługi hostingowe witryn internetowych, będziesz mieć wiele opcji. Niektóre z nich wymieniliśmy poniżej:

 • Hosting współdzielony
 • Hosting oparty na chmurze
 • Dedykowany serwer WWW
 • Hosting WordPressa

Hosting VPS jest generalnie przeznaczony dla stron internetowych, które muszą obsłużyć większy ruch. W takich przypadkach host byłby w stanie zagwarantować dostępność zasobów i zwiększone bezpieczeństwo.

Hosting VPS będzie zazwyczaj kosztował więcej niż hosting współdzielony, ale mniej niż serwer dedykowany. Ceny są zwykle ustalane na podstawie ilości wymaganych zasobów i innych funkcji, takich jak zarządzane konta.

Szukasz rozwiązań dedykowanych do utrzymania witryny internetowej lub aplikacji obsługujących Twoją firmę? Sprawdź ofertę dostępną na stronie IQHOST lub zadzwoń. Przygotujemy dla Ciebie ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.