Co to jest przeglądarka internetowa?

Co to jest przeglądarka internetowa?

Co to jest przeglądarka?

Przeglądarka internetowa to program, który specjalizuje się w wyświetlaniu stron z sieci WWW i innych usług internetowych, takich jak poczta e-mail. Jednak w większości przeglądarek możliwe jest również otwieranie różnych innych dokumentów, takich jak pliki dźwiękowe, tekstowe, graficzne lub wideo. 

Podczas gdy tradycyjne przeglądarki zostały opracowane jako aplikacja komputerowa, przeglądarki mobilne są również dostępne na każdym smartfonie. Przeglądarki internetowe są logicznie zależne od działającego połączenia internetowego, aby mogły poprawnie wyświetlać strony internetowe.

Korzystając z usłu hostingowych, za pomocą przeglądarki internetowej uzyskasz dostęp, m.in do panelu zarządzania kontem i usługami, panelów administracyjnych usług hostingowych, paneli systemów CMS. W przeglądarce internetowej możesz otwierać aplikacje typu menadżer plików FTP oraz poczta Webmail.

Przeglądarki internetowe oferują szereg dodatków, które mogą zwiększyć ich funkcjonalność. Jeśli korzystasz, np. z Google Chrome, łatwo zainstalujesz blokery reklam, narzędzia do obsługi dokumentów, aplikacje do sprawdzania pisowni, itp..

Jakie są przeglądarki?

Istnieje spora ilość przeglądarek internetowych, chociaż wiele z nich może być nam całkowicie obca. Prawdopodobnie, jak większość użytkowników, korzystasz z Google Chrome lub domyślnej przeglądarki Safari (dla urządzeń Apple) oraz Microsoft Edge (preinstalowana wraz systemem Windows).

Google Chrome to najczęściej używana przeglądarka internetowa na świecie. Mozilla Firefox to rozwiązanie przeglądarkowe organizacji non-profit „Mozilla Foundation”.  Przeglądarka internetowa Opera (w skrócie Opera) to przeglądarka chińskiej firmy „Opera Software” z siedzibą w Oslo. Microsoft Internet Explorer (w skrócie IE) jest domyślną przeglądarką na wszystkich starszych urządzeniach z systemem Windows. Został zastąpiony przez Microsoft Edge od Windows 10 i nowszych. Preinstalowanym rozwiązaniem przeglądarki dla wszystkich urządzeń Apple jest Safari.

Istnieje wielu autorów przeglądarek internetowych, a najczęściej powodem powstawania kolejnych, są kwestie związane z bezpieczeństwem, anonimowością w sieci czy łatwym dostępem do określonych funkcjonalności, np. związanych z programowaniem.