Jak uruchomić menedżera plików WebFTP?

Menadżer plików WebFTP to wygodna aplikacja dostępna online, w przeglądarce internetowej, która umożliwia konfigurowanie połączenia z serwerem FTP. W odróżnieniu od typowego klienta FTP WebFTP nie wymaga instalacji. Uruchomisz go bezpośrednio w oknie przeglądarki internetowej po zalogowaniu do panelu DirectAdmin. Z tego artykułu dowiesz się, jak uruchomić menadżera plików w DirectAdmin.

Spis treści:

W tej instrukcji znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak włączyć menedżera plików w DirectAdmin. Przyda Ci się ta informacje, kiedy np. zechcesz wysłać pliki instalacyjne WordPress na serwer lub rozpakować archiwum .ZIP. Mamy dla Ciebie coś więcej. Poznaj ofertę wydajnego hostingu w IQhost, idealnego hostingu dla stron WordPress z darmowym certyfikatem SSL.

WebFTP czy program FTP? #

Jak dowiedziałeś się na początku, menadżer plików WebFTP to aplikacja uruchamiana w przeglądarce internetowej. Posiada ona większość funkcji, a nawet kilka więcej, niż klasyczny program do obsługi FTP, np. popularny FileZilla.

  • Konfiguracja połączenia FTP w FileZilla

W odróżnieniu od typowego programu nie musisz instalować żadnych dodatków, wtyczek czy samego oprogramowania, aby nawiązać połączenie z FTP. W praktyce możesz je uzyskać na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu i przeglądarki internetowej. Wystarczy, że zalogujesz sie do DirectAdmin.

W sieci Internet działa też wiele innych klientów WebFTP, niezależnych, które uruchomisz w przeglądarce internetowej, ale będziesz musiał podać dane dostępu do konta FTP, z którym chcesz uzyskać połączenie.

Użytkownicy chętnie sięgają po WebFTP w DirectAdmin, gdyż jest prosty w użyciu, działa online, nie wymaga konfigurowania połączenia i pozwala, np. szybko spakować i rozpakować archiwum .ZIP. To może się przydać, kiedy wykonujesz backup strony internetowej czy chcesz umieścić plik instalacyjny WordPress.

Programy do obsługi FTP są wygodne, gdyż pozwalają zapamiętać ustawienia wielu kont FTP oraz zapewniają szybki dostęp do menadżera plików na Twoim komputerze. Zarządzanie plikami może być łatwiejsze.

Menadżer plików w DirectAdmin #

Korzystając z usług hostingowych IQhost masz dostęp do panelu DirectAdmin. W panelu DirectAdmin szybko utworzysz nowego użytkownika FTP oraz uruchomisz menadżera plików.

  1. Zaloguj się do panelu DirectAdmin.
  2. Przejdź do sekcji Informacje o systemie i pliki.
  3. Wybierz Zarządzanie plikami.

Zaczynając od lewej strony ekranu, zobaczysz:

  • Menu opcji: znajdziesz tu m.in. przyciski odpowiedzialne za tworzenie nowych plików, katalogów oraz przesyłanie plików na serwer FTP. Na dole ekranu dostępne są także opcje, gdzie znajdziesz ustawienia języka, widoku plików czy domyślnego archiwum .ZIP, jakie jest obsługiwane na FTP.
  • Drzewo katalogów: pokazuje strukturę serwera FTP, wszystkie katalogi na nim utworzone. Zwróć szczególną uwagę na katalogu public_html, czyli katalog publiczny oraz katalog domains, zawierający skrót do katalogów domen przypisanych do hostingu.
  • Moje pliki: największa sekcja menadżera plików pokazuje zawartość poszczególnych katalogów i serwera. Znajdziesz tu zarówno foldery jak i pliki.

Poszczególne pliki i foldery możesz zaznaczać, a następnie klikając Opcje (prawy róg ekranu) wykonywać na nich działania, np. kompresować, przenosić, zmieniać nazwy. Ilość opcji zmieni się w zależności od rodzaju i ilości zaznaczonych plików.

  • Jak spakować pliki na FTP do archiwum .ZIP?
  • Jak przesłać i rozpakować archiwum .ZIP na FTP?

Możesz też kliknąć prawym przyciskiem myszki w dowolny plik lub folder, aby wykonać na nim działanie, np. zmienić nazwę, skompresować, przenieść, itp..

Powered by BetterDocs